Bilim insanları, fotoğraf analizi sonucunda çıkan verileri inceleyerek bireylerin cinsel eğilimini belirleyen bir algoritma geliştirdi.

Stanford Üniversitesi'nden bilim insanları, geliştirdikleri kişinin sadece bir fotoğrafından cinsel eğilimini belirleyebilen teknolojinin doğru sonuçlar verdiğini açıkladı.

Normalde cinsel eğilim araştırmalarında kullanılan analizlere karşı geliştirilen bu algoritma erkeklerde yüzde 81 oranında doğru sonuçlar çıkartırken kadınlarda bu oran yüzde 74 olarak hesaplandı.

Journal of Personality and Social Psychology Dergisi’nde yayımlanan bilimsel araştırmada birbirinden farklı ve çeşitli cinsel eğilimlere sahip 75 binden fazla kadın ve erkek fotoğraflarından yararlanıldı.

Her bir kişinin 5 farklı fotoğrafı gösterilerek işleyen algoritmada, doğru eğilimi bulma oranı erkeklerde yüzde 91, kadınlarda ise yüzde 83 oranında doğru hesaplandı.

Fotoğraf analizi yapan algoritmanın, bireylerde farklı yüz yapısı ve ifadeleri incelediğini açıklayan uzmanlar, ortalama olarak doğru sonuç veren bu algoritmanın sonucunda cinsel eğilimin doğumdan önce şekillendiği konusundaki teorileri de ayrıca doğruladığı ifade edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap