Sabancı Vakfı, Hibe Programları kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarını 13 Ekim tarihinde İstanbul’da gerçekleşen “Ekim Zamanı Deneyim Paylaşım” toplantısında buluşturdu.

Sabancı Center’da düzenlenen toplantıda, 2015-2016 döneminde Sabancı Vakfı’ndan hibe alan 8 sivil toplum kuruluşu deneyimlerini paylaştı. Hibe Programları kapsamında Sabancı Vakfı’nın maddi desteğinin yanı sıra bilgi ve tecrübe desteğini de alan sivil toplum kuruluşları (STK), yeni öykülere ilham vermek üzere, Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirdikleri kadın, genç ve engelli projelerinin öykülerini paylaştı. Sabancı Vakfı’nın 11 yıl içinde 126 projeye verdiği hibe tutarı 12,5 milyon TL’yi aştı.

Toplantıdaki konuşmasında Hibe Programları kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 72 ilinde 700 bini aşkın insanın hayatında olumlu bir iz bıraktıklarını söyleyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü;

Değişen ve dönüşen hayatlar her engelin aşılabileceğine dair bize umut ve güç veriyor. Ekim ayı, ekme ayı. Toprakla tohumun buluştuğu ay. Bugün yeni bir yola çıkıyoruz. Böyle bir günde yeni başlangıçlar yapmaktan ve yaptığımız işlerin güzel sonuçlarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

sabanci-vakfi

“Ülkemizin geleceği için STK’ların etkin çalışması çok önemli”

Sabancı Vakfı olarak 42 yıldır Türkiye’de eğitime, kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak, bireylerin hayatında fark yaratmak için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Güler Sabancı, şu ifadeleri kullandı;

2006 yılında vakfımız yeniden yapılandı ve yeni stratejimizi geliştirmek için çalışmaya başladık. Bir taraftan bizim gibi belli bir birikime gelmiş vakıfların dünyadaki çalışmalarını izlerken, bir taraftan da kendi güçlü ve geliştirebileceğimiz yanlarımıza baktık. Birikimlerimizin bize yeni bir yol haritası çizmeye fırsat verdiğini gördük. ‘Sivil toplum örgütlerine, daha etkin çalışabilmeleri, dokundukları yerde fark yaratabilmeleri için destek olmak’ rolünü de benimseyerek Hibe Programlarını başlattık. Hibe Programları ile sadece hibe desteği değil, bilgi ve deneyimlerimizi de paylaşıyoruz. Güç para değildir. Güç, etkin çalışmaktır. Biz de Türkiye’deki sivil toplumun güçlenmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz. Kadın, genç ve engellilerin toplumsal hayata katılımları, sosyal ve ekonomik alanlarda fırsat eşitliğine sahip olmaları konularında STK’ların yürüttüğü projeleri destekliyoruz.

Sabancı, “Sivil toplum örgütlerinin etkin çalışması, demokrasimiz için, ülkemizin geleceği için çok önemli. Bu yolculukta bizimle olan, yanımızda olan herkesin ve tüm Ekim Zamanı projelerinin yolu açık olsun” diyerek sözlerini bitirdi.

STK’ların işbirliklerini geliştirmelerine de destek oluyor

Sabancı Vakfı 2015-2016 hibe döneminde erken yaşta evlilikleri önlemek, kadınların insan haklarını geliştirmek, engelli bireylerin haklarını savunmak ve eğitimde ayrımcılığa son vermek gibi konularda çalışmalar yapan STK’ları destekledi.

Vakıf, sivil toplum kuruluşlarına hibe desteği vermenin yanı sıra onlarla Proje Yönetimi, Bütçe İzleme ve İletişim konularında bilgilerini paylaşıyor. STK’ların kamu ve özel sektörle işbirliklerini geliştirmelerine destek veriyor.

Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen projelerin öykülerinin yer aldığı ‘Ekim Zamanı Hibe Programı Öyküleri’ kitabı www.sabancivakfi.org web sitesinde okuyuculara sunuluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap