Sabancı Vakfı’nın yeni projesi, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile Vakıf Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan tarafından duyuruldu. Sabancı Center‘da yapılan toplantıyla tanıtılan “Mülteci Kadınlar” temalı etkinliğin çıkış fikrini veren de vakfın daha önceki “Kız Leyla” projesinin farkındalık yaratması.

İnanıyorum ki bu sorun çözüm bulacak

Tanıtım toplantısında konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, şunları söyledi:

Acıları paylaşmanın ötesine geçmemiz lazım. Mülteci kadınlar, konusunda çok yaratıcı, çok anlamlı, filmler göreceğimize inanıyorum. Dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde 70’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Türkiye’deki mülteci nüfusu da bundan çok farklı değil. Sadece mülteci kadınların değil, tüm kadınların tehlikelerden korunması ve eşit insan haklarına sahip olması için acilen harekete geçmemiz gerekiyor. Kadınların yaşadıkları sorunların herkes tarafından anlaşılması için bu alanda farkındalığı sürekli artırmak için çalışmamız gerekiyor. Kısa film yarışmasının da temel hedefi de sanatçıların bu konuya dikkat çekmelerini sağlamak ve basın mensuplarının desteğini sağlamaktır. İnanıyorum ki böyle projeler çoğaldıkça bu konu toplumun tüm kesimleri tarafından çok daha iyi anlaşılacak ve hep gündemde kalarak daha fazla çözüm bulmamıza faydalı olacaktır.

Birinciye bin TL

Yarışmaya, 8 Eylül-5 Aralık tarihleri arasında başvurulacak, yapımcı ya da yönetmenin Türk ve KKTC vatandaşı olması koşulu bulunuyor. Finale kalan eserler ise 4 Ocak tarihinde açıklanacak. Yarışmaya katılacaklardan 5 dakika içinde mülteci kadınlara bakış açısını anlatmaları isteniyor. Uluslararası bağımsız bir jürinin değerlendirme yapacağı yarışmada birincilik ödülü 15 bin lira, ikincilik ödülü 10 bin lira, üçüncülük ödülü 5 bin lira olarak belirlendi. Yarışmanın sanat yönetmenliğini yapımcı Zeynep Atakan üstleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap