Hürriyet gazetesi, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından iş ve siyaset dünyasının görüşlerine yer verdiği “Güçlü Demokrasi, Güçlü Ekonomi” isimli özel bir ek hazırladı. “Türk milletinin kahramanca direnmesiyle demokrasinin güçlendiği, güçlenen demokrasinin ekonomiyi de güçlendireceği” görüşünün hakim olduğu ekte Güler Sabancı ve Ömer Koç da birer köşe yazısı yazdı. Koç ile Sabancı ekonomiyi kalkındırmak için yapılması gerekenleri ve hedeflerini sıraladı.

Daha çok yatırımcı çekebiliriz

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı
15 Temmuz akşamı, ülkemiz büyük bir demokrasi sınavından Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin ortaya koyduğu kararlı liderlik, basın ve muhalefetin desteği ve en önemlisi halkımızın güçlü iradesi sayesinde başarıyla geçmiş; akabinde de 7 Ağustos’ta, tarihimizde bir ilk gerçekleştirilerek milyonların tek yürek olmasıyla önemli bir uzlaşı ortamı yakalanmıştır. Bu mutabakat zeminini korumak hepimizin birincil önceliği olmalıdır. Demokrasimizin bu zemin üzerine daha sağlıklı inşası, yine hep beraber, birlik olarak gerçekleşecektir.

İyi bir gelecek için

 • Tüm dünyanın dikkati üzerimizdeyken ülke olarak bunu fırsata çevirme, daha fazla yatırımcı çekerek ekonomimizi daha da ileri götürme şansına sahibiz.
 • 90 yılı aşkın zamandır Türkiye’nin Sabancı’sı olarak ülkemize her zaman en güçlü yatırımları yapmaya, istihdam sağlamaya çalışıyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda dünya çapında bir üniversite ve bir müzeyi ülkemize kazandırdık.
 • Türkiye’nin stratejik öncelikleri arasındaki enerji sektörüne global bir oyuncu olan EON şirketi ile birlikte son 8 yılda 11 milyar milyar yatırım yaptık.
 • Her zaman olduğu gibi yurt dışındaki ortaklarımıza ve paydaşlarımıza çeşitli platformlarda ülkemizi en doğru şekilde anlatmaya devam ediyoruz.
 • İlanlarımız ve birebir temaslarımızla, bu hain tehdit karşısında ülke olarak birleşerek, daha iyi bir gelecek için hep birlikte çalıştığına vurgulamaya devam ediyoruz.
 • Türkiye’nin Sabancı’sı olarak, üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için tüm kurumlarımızla azimle çalışmaya ve en iyi bildiğimiz şey olan verimli üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.

Hep birlikte 2023 hedefine odaklanmalı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç;

Halkımız, Devletimiz ve kolluk kuvvetlerimizin demokrasiye olan inancı galip gelmiş darbe girişimi etkisiz hale getirilmiştir.

Bu kabul edilemez darbe girişiminin ardından sürecin normale dönmesi yolunda sağduyu, birlik ve beraberliğimizin galip geldiğini gururla görüyoruz.

Önemli bir sınav verdi

 • Bu zor dönemde ülkemiz iş dünyası da tüm kesimler gibi çok iyi bir sınav vermiş ve güçlü bir ekonominin ancak ve ancak güçlü bir demokraside var olabileceğine olan inancın ortaya koyan net bir duruş sergilemiştir.
 • Önümüzdeki süreçte de kamu ve özel sektörün birbiriyle koordinasyonla ilerleyerek. 2023 hedeflerine odaklanması.
 • Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girme idealinden vazgeçilmemesi son derece önemlidir.
 • Katma değerli üretim ve ihracatı artırmak için inovasyon ve teknolojiyi merkeze alan bir modelde devlet ve özel sektör hiç olmadığı kadar yan yana ve eş güdümlü çalışmalıdır.
 • Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan istihdama yönelik kalıcı ve etkili bir formül için de yine aynı şekilde tüm kesimlerin bir araya gelmesi önem taşımaktadır.
 • Eğitim sistemimizin çağdaş standartlara sahip olması ve bilim odağındaki gelişiminin desteklenmesi de toplumsal ve ekonomik geleceğimizin teminatı olacaktı. Türkiye güçlü bir ülkedir.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap