Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, önceki gün Türkiye Müteahhitler Birliği’nde (TMB) düzenlenen sohbet toplantısına katıldı.

Türklerin, Sibirya ve Rusya Uzakdoğu’suna yönelebileceğini belirterek, bu bölgelerde 7 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi.

1304189_620x410

Karlov, “Önemli bir uzay istasyonu ve etrafında şehir kurulacak. İlk gelen en büyük kârı alır. Türk müteahhitleri dört gözle bekliyoruz” dedi. Karlov, uçak krizinin yaşandığı 7 aylık dönemde Türk müteahhitlerin yerine Rus müteahhit firmaları yanında, Çin gibi ülkelerden rakiplerin geldiğini belirterek, “Kaybedilen pozisyonları yeniden yakalamanız gerekiyor. Türklerin aldığı işlerin yüzde 80’i, Moskova ve St Petersburg’da. Türk iş dünyası için Rusya’nın diğer bölgelerine gitme zamanı” dedi.

Karlova, Türk müteahhitlerin Rusya’ya dönmesini beklediklerini, uçak krizinin yaşandığı 7 aylık dönemde rakip firmaların büyük şehirlerdeki işleri kaptığını söyledi.

Türklerin Rusya’da daha çok Moskova ve St Petersburg bölgesinde iş yaptığını belirten Karlov, “Türk iş dünyasının Rusya’nın diğer bölgelerine gitme zamanı geldi. Sibirya ve Rusya’nın Uzakdoğu tarafını öncelikli gelişim bölgeleri ilan ettik. Buralarda ciddi hareketlilik olacak. Türk şirketler bu çalışmalara aktif katılabilir. Sadece inşaat değil, yatırımcı olarak da katılmanızı temenni ediyorum. Ciddi teşvikler var. Yatırım yapacaklara vergi muafiyeti, arsa kullanım vergisi muafiyeti ve serbest gümrük sahası tanınacak. Sibirya ve Uzakdoğu canlı inşaat alanına dönüşecek” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap