Rus enerji şirketi Gazprom, Rus doğalgazını Karadeniz’in altından Türkiye’ye taşıyacak olan Türk Akımı boru hattı projesi için ilk onayı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, iznin geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Gazprom Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller arasında İstanbul’da gerçekleşen görüşme doğrultusunda temin edildiği belirtildi.

Türkiye’nin projeye önem verdiğini gösteriyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Miller,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Akım projesi için ilk izni diplomatik kanallardan iletildi. İzinlerin alınması Gazprom için pozitif bir haber. Bu adım, Türk hükümetinin proje ile ilgilendiğini yansıtıyor. Türkiye’nin verdiği onay, projeyi uygulanma aşamasına getirdi.

Türk Akımı projesinin detayları

Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğalgaz boru hattı projesi Türk Akımı, toplam 4 boru hattından oluşacak.

910 kilometrelik bölümü denizin altında, 180 kilometrelik bölümü ile Türkiye’de inşa edilecek Türk Akımı, yılda 15,75 milyar metreküp gaz taşıyacak. Gazprom şirketinin yürüttüğü projenin maliyeti 11,4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap