Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı son yirmi ayda ilk defa artış göstererek, 2016 Nisan ayındaki 1.7 milyonluk yabancı turist sayısı, 2017 Nisan ayında 2.1 milyonluk yabancı turist sayısına erişti.

Terör saldırılarındaki ani artış ve Türkiye ile Rusya ilişkilerindeki gerilimler, seyahat yasaklarının da pekiştirmesiyle birlikte Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayılarında gözle görülür bir düşüşe neden olmuştu.

2015 yılında Türkiye ziyaretinde bulunan yabancı turistlerin yüzde 63’lük kısmını oluşturan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları ve Rusya vatandaşlarının sayısında keskin ve ani bir azalma yaşandı.

Ziyaret yasağının kalkmasını izleyen Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşma ve barış rüzgarları, Rusya’dan gelen ziyaretçi sayılarında artış olarak gözlemlendi.

Ziyaret sayısındaki artışlar Türkiye için hem milli gelir, hem de iş olanakları incelendiği zaman iyi haber teşkil ediyor. Turizm Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasıla değerinin yüzde 3.7’sini oluştururken iş olanaklarının da yüzde 2.3’ünü kapsıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap