Rus hükümeti profesyonel iş bulma ağı LinkedIn’in veri koruma yasalarına aykırı olduğu için kapatma kararı aldı.

Microsoft’la gerçekleştirdiği 26.2 milyon dolarlık yeni ortaklıklığı hala konuşulan LinkedIn’in Rusya’nın yaptığı hazırlıklar yüzünden zor anlar yaşıyor. Moskova’daki yerel bir mahkemenin veri korumadaki yetersizlikleri nedeniyle LinkedIn’i kapatma kararı verdiği açıklandı. Bu karar Perşembe günü itibariyle uygulamaya koyulacak olsa da şirketin hala verilen mahkeme kararına itiraz etme hakkı bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl çıkan bir yasaya göre Rus vatandaşlarından edindiği verileri sadece hükümet içinde saklayacağını bildiren devlet yetkilileri, LinkedIn’in ileride devletin veri tabanını kullanabileceğinden şüphelendikleri için bu kararı aldıklarını açıkladı. Facebook ve Twitter gibi uluslararası şirketlerin de aynı yasayı ihlal ettiğini savunan Rus hükümetinin kesinlik kazanmasa da bu ağlar yerine geçebilecek  yazılımlar geliştirmek için düğmeye basmış olduğu söyleniyor.

Rusya’da 467 milyonluk kullanıcı ağından 5 milyondan azının bulunduğunu vurgulayan LinkedIn yetkilileri, Rusya’da iş arayan milyonlarca insanın ve işlerini büyütmek isteyen şirketlerin isteklerine engel olunduğunu belirtiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap