Uzay turizmine ilgi Rusya’nın da bu yarışa katılmasıyla her geçen gün artmaya devam ediyor. Virgin Galactic ve SpaceX’e rakip olmayı düşünen Rus firma önümüzdeki sene turistik gezi için bilet satışına başlayacağını belirtti.

KosmoKurs adındaki firma, Rusya’nın ilk tekrar kullanılabilen uzay aracını üreterek 2019 yılında uzay turizmi işine gireceğini açıkladı.

Şirketin CEO’su Pavel Pushkin yaptığı açıklamada uzaya yolculuk yapmanın bedelinin 250 bin dolar civarında olacağını söyledi. Fiyatın ise Richard Branson’ın firması Virgin Galactic projesindekiyle aynı olması dikkat çekti.

Uzay Yolculuklarının yaklaşık 15 dakika süreceği ve altı kişiden oluşan gruplar halinde gerçekleştirileceği bildiriliyor.

2014 yılında yaptıkları ölümcül kazanın ardından Virgin Galactic, ikinci uzay aracı SpaceShipTwo ile Aralık ayında başarılı bir uçuş gerçekleştirmişti.

Virgin Galactic, gerçekleştirdiği başarılı uçuşun ardından yeni bir döneme girerek uzay aracının dinamiklerini test etmek üzere seri uçuşlar düzenlemeye başlayacak. Firmanın başkanı Mike Moses, Ekim ayında verdiği röportajda bu uçuşların 8 ila 15 arasında olabileceğinin sinyallerini vermişti.

Yaklaşık 700 kişilik bilet sırası olan Virgin Galactic’in uçuş için bekleyenleri arasında Hollywood’un ünlü yıldızları Angelina Jolie, Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio bulunuyor.

Musk ve Bezos da işin içinde

Richard Branson’ın rakipleri arasında ise Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen mevcut.

Elon Musk, uzay turizmine yeni bir boyut katmayı hedefliyor

Elon Musk’ın planları arasında ise sadece uzaya yolculuk değil bununla birlikte Mars’a yollanabilecek roket üretmek de yer alıyor. Bunun için NASA’yla çalışan şirket, daha önce dört uzay aracını Dünya’ya döndürmeyi başarsa da Mars için 2020 yılı bekleniyor.

Amazon CEO’su Jeff Bezos ise online satış sitesi Amazon ile birlikte uzay turizmine ilgi duyanlar arasında. Blue Origin adlı firmasıyla uzay yolculuğu fikrini hayata geçirmek isteyen Bezos, 2018 yılında bu hedefini gerçekleştirebileceğini umuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap