Rus cerrahisi, tarihinde ilk kez görme kaybı olan bir hastaya retinal protez yerleştirildi ve bir ay içinde tekrar görme fırsatı verildi.

30 Haziranda, Federal Biomedikal Ajansı Rusya Kulak Burun Boğaz Araştırma ve Klinik Merkezi’nden bilim adamları ve doktorları, Chelyabinsk’ten 59 yaşında bir hastanın, hastalığı yüzünden tamamen kaybolmuş olan sinir sistemine bağlanan biyonik bir göz implantasyonu için başarılı bir cerrahi işlem yaptılar.

Doktorlara göre, hasta ameliyat tamamlandıktan hemen sonra görmeye başlamayacak. Önümüzdeki haftalarda doktorlar, vücudun yerleştirilen protezleri kabul etmesini izleyecek. Bu işlemler tamamlandığında, uzmanlar hastanın gözlerinin iki ile üç hafta içinde açılacağını düşünüyorlar.

İmplantasyon için kullanılan retinal protez Argus II, son yıllarda bilim insanları tarafından geliştirilen en modern ve gelişmiş biyonik göz sistemlerinden biridir. Aygıt, ABD’li şirket Second Sight tarafından bulunmuş ve ilk kez 2009 yılında kamuoyuna sunulmuştu. 60 elektron içeren bir implantın yanı sıra 140 bin dolar civarında maliyeti bulunan bu sistem, gözlük çerçevelerine monte edilmiş bir dijital kamera içermektedir. Kullanıcının gördüklerini alır ve sinyallerle kablolarla bağlanan bilgisayarlı görüntü işlemcisine kablosuz olarak iletir.

Argus II, körlerin siyah beyaz çizgileri görmelerini ve büyük harfleri, kelimeleri ayırt etmelerini sağlar. Tikhomirov, 4,5 saatlik operasyonun Birleşik Devletlerdeki ilk Argus II implantasyonuna katılan Manchester Üniversitesi’nden bir cerrah da dahil olmak üzere iki uzmanın katılımıyla gerçekleştirildiğini ekledi. Sponsor ve doktorlara göre ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanması, 50.000 Rus’un görmesini sağlamaya yardımcı olabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap