Rus bilim insanları, saçlar üzerinden stres seviyesinin ölçülebileceğini iddia eden bir çalışma gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Rusya Bilimler Akademisi Yüksek Sinir Faaliyet ve Nörofizyoloji Enstitüsü’nden Nataliya Gulyayeva ve ekibi, daha önce kan testiyle ölçülebilen stres seviyesini tespit için yeni bir yöntem geliştirdi. Stres oluşumu ve vücut üzerindeki etkilerini inceleyen bilim insanları, saç bileşenlerinden stres hormonu olan kortizonlu inceleyerek stres seviyesini tespit etmeyi başardı.

Konuyla ilgili makalelerini Metabolic Brain Disease dergisinde yayınlayan bilim insanları, kadınların erkeklere kıyasla daha çok yatkın olduğu stresin obezite de dahil çeşitli hastalıklara yol açtığını ve bunun hastanın stresle gerektiği şekilde başa çıkamamasından kaynaklandığını yazdı.

Saçların insan hayatı boyunca bütün yaşadıkları hakkında bilgi verdiği yaklaşımıyla hareket eden bilim insanları, araştırma sırasında 20 kadının stres düzeyini ölçtü. İnceleme neticesinde depresyon sorunu olan kadınlarda kortizon seviyelerinin daha düşük olduğu ve bu oranın depresyon oranıyla ters orantılı olarak değiştiği ortaya çıktı. Araştırma ayrıca depresyondan mustarip kadınlarda hipotalamus-hipofiz-adrenal sisteminin bastırıldığını gösterdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap