Cristiano Ronaldo, dünyanın en popüler futbol yıldızlarından biri, küresel futbol simgesi ve ayrıca en çok kazanan futbolcusu. Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanan Ronaldo, geçen yaz Portekiz'e ilk Avrupa Şampiyonası'nı getirdiğinden beri, kazancı ve medyatik popülerliği katlanarak artmaya başladı.

Ronaldo'nun başarısından sponsorları da büyük yarar sağlıyor. Sosyal ve dijital medyada sponsorluk değerlerini izleyen Hookit'in yaptığı incelemeye göre, Ronaldo bir sene içinde sponsorlarına sosyal medyadan 936 milyon dolar değerinde gelir elde ettirdi. Bu rakam diğer oyuncularla kıyaslandığında tam yedi katı daha fazla.

Ronaldo'nun kazandırdığı bu ciddi rakamlar, sosyal medyanın yoğun kullanımı ve en çok takipçiye sahip futbol oyuncusu olmasının kombinasyonundan ortaya çıkıyor. Ronaldo'nun 277 milyon takipçisi varken 165 milyon takipçi ile ikinci sırada yer alan Neymar'dan bile %68 oranında daha yüksek.

Ronaldo’nun sosyal medyada reklamını yaptığı Nike, Herbalife, Tag Heuer ve Abbott Labs gibi sponsor markalar 927 milyon etkileşime -beğeni, yorum, paylaşım- içerik başına yaklaşık 1.6 milyon dolar kazandı. Sponsorlar, Ronaldo'nun kazandırdığı değeri takdir ediyor. Nike’nin yaptığı açıklamaya göre, Ronaldo 2016 yılının sonunda 1 milyar dolar karşılığında marka ile ömür boyu anlaşma imzaladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap