Dünya devi Rolls Royce CEO’su Warren East’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

East’in görüşmelerde ısrarla “ortak üretim” vurgusu yaptığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre East, dünya üzerindeki 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni (AMTC) Türkiye’de kurma konusunda görüş alışverişinde bulundu.

rolls-royce-recep-tayyip_erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rolls- Royce CEO’su Warren East’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme 30 dakika sürdü.

Uçak motorunu Türkiye’de üretmek istiyor

2023’te göklerde olacak milli savaş jeti projesinde yer almak isteyen Rolls Royce, uçak motorunun tamamını Türkiye’de üretmek için talepte bulundu. East’in, üst düzey görüşmelerde Türk tarafına şu teklifte bulunduğu bildirildi;

Birlikte çalışalım. Uçak, helikopter, füze motoru gibi yeni ürünler geliştirelim. Bu ürünleri teknoloji transferiyle üçüncü ülkelere de satalım.

Alınan bilgiye göre East, Türkiye ile işbirliği halinde yeni ürün çıkararak dünya ülkelerine de pazarlamak istedi. East’in “işbirliği” teklifini ısrarla tüm görüşmelerde vurguladığına dikkat çeken yetkililer, görüşmelerle ilgili şu bilgileri verdi;

Teknoloji transferi de yapmak istiyorlar. Biliyorsunuz füze bile motorla çalışıyor. Rolls Royce, dünya üzerinde motor üretiminde söz sahibi bir firma. Biz milli imkanlarla SOM Füzesi yapmıştık. SOM, F-35’lere takılan Amerikan menşeili olmayan tek silah. Bizim üreteceğimiz uçakta, helikopterde, füzede milli motora ihtiyacımız var. Onların ortak çalışalım vurgusu savunma sanayimiz açısından çok önemli bir teklif.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap