2027 yılına gelindiğinde bir TIR'ın başında insan şoför görmeyi beklemeyin ya da 2053 yılında insanlar tarafından yapılan ameliyatlar beklentileriniz arasında bulunmasın.

Oxford ve Yale Üniversitesi araştırmacılarının yeni bir çalışmasına göre, bahsedilen seneler yapay zekanın o işlerdeki istihdamı ele geçireceği düşünülen zamanlara denk geliyor. Bundan sonrasında ise bu durumun, gelecek 50 yıl içerisinde milyonlarca başka işe de sıçrayacağı öngörülüyor.

Araştırma, 352 farklı yapay zeka araştırmacısı arasında yapılan, gelecekte makinelerin insanları hangi alanlarda hangi zamanlarda yerinden edebileceği sorusu üzerine yapılan bir ankete dayanıyor.

Araştırma lideri Katja Grace ve meslektaşları, gelecek on sene içerisinde otomasyona geçmesi en muhtemel iş dallarının, mekanik alanlar olacağı sonucuna vardılar. Dil geçiş sürecinin 2024 yılına kadar insan performansını geride bırakabileceği ve 2026 yılına gelindiğinde robotların insanlardan daha iyi seviyede lise düzeyi makaleler yazabileceği de edinilen bilgiler arasında bulunuyor.

Kitap yazmak ya da yüksek seviye matematik işlemleri yapmak gibi daha yaratıcı yetenek gerektiren işlerin el değiştirmesi ise daha uzun süre alacak gibi gözüküyor. Sonuç olarak araştırmacılar, yapay zeka 2051 yılına gelindiğinde bütün insan işçi görevlerini otomasyonla halledebilecek seviyeye gelebilecekken, 2136 yılına gelindiğinde ise bütün insan işlerini yürütebilecek seviyeye gelmiş bulunacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap