Görebilen, duyabilen ve konuşabilen robotları görmek artık şaşırtıcı değil; ancak yeni bir 3D baskı yöntemiyle robotların artık dokunma hissi de olacak!

Robotlar, tıpkı bizler gibi konuşabilir, hareket edebilir, hatta programlanarak düşünebilirler.  Yine de şimdiye kadar bizlerde olduğu gibi dokunma hissi özelliğine sahip olamadılar. Minnesota Üniversitesi‘nde mühendislerden oluşan bir ekip, 3D baskılı gerilebilir cilt geliştirdi. Yeni yapı, sinir sistemimize benzer elektronik sensörler ile yerleştirilmiş durumda.

Araştırmacılar, robotik cilt için farklı bir yazıcı geliştirdi. Yazıcıda her birinde kendi ayrı mürekkebi bulunan dört adet püskürtücü uç bulunuyor. Bu mürekkepler, elektrot kısımlarına katlı durumda. Üst ve alt elektrotların iletken bir mürekkebi bulunuyor. Ayrıca bu mürekkep katmanları oda sıcaklığında ayarlanabilir durumda. Bobin şeklindeki basınç sensörü ve ilave bir katman, ciltteki en dış kısmı oluşturuyor ve imalatın son aşamasında bu dış katman yıkanıyor.

Dokunma hissi olan robotlar, cerrahi işlemlerde doktorların kameralara olan ihtiyacını azaltabilir. Ayrıca hassas müdahale gerektiren işlemlerde kullanılarak, robotların çevreleriyle etkileşim kurabilmelerini sağlayabilir. Bu gelişmeyle birlikte robotlar tıpkı bizler gibi beş duyu sahibi olacak gibi gözüküyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap