Leeds Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi ortak çalışması olarak yapılan araştırmalar sonucu, ameliyat esnasında robot kullanımının sonucu değiştiren bir faktör olmadığı açıklandı.

Teknolojinin ilerlemesi, her sektöre olduğu gibi sağlık sektörüne de etki etmiş durumda. Bu gelişmeleri, nasıl insanlığın lehine kullanabiliriz konusu büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda sağlık sektörü için geliştirilen robotların verimliliği tartışma konusu olmuş durumda.

Robotları, sağlık personelinin yetersiz olduğu yerlerde kullanma imkanı bizleri heyecanlandırsa da şu ana kadarki sistemlerin genellikle bir cerrahın kontrolüne gereksinim duyduğunu görüyoruz. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) robotik sistemlere büyük ilgi duyuyor. Bu amaçla 58 adet operasyon robotuna sahipler ki bu robotların her biri 1 milyon sterlin değerinde. Hal böyle olunca sistemlerin verimliliği de sürekli tartışılıyor. 

Leeds ve Stanford Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalar da duruma eleştirel yaklaşanları destekler nitelikte. Geçtiğimiz 12 yılda gerçekleşen yaklaşık 24.000 böbrek ameliyatını inceleyen araştırmacılar, ameliyatın bir robot aracılığıyla ya da doğrudan cerrah eliyle yapılmasının, ameliyatın sonucuna veya iyileşme dönemine herhangi bir farklılık yansıtmadığını tespit etti. Üstelik araştırmaya göre robotların görev aldığı operasyonlar, diğerlerine kıyasla daha uzun sürüyor ve daha masraflı.

İlintili diğer araştırma ise kalın bağırsak kanseriyle ilgili 500 adet ameliyat incelendi. Diğer araştırmayla benzer sonuçlara ulaşan araştırmacılar, altı ayın sonunda komplikasyon oranları ya da yaşam kalitesi açısından ameliyatın robot ya da doğrudan cerrah eliyle gerçekleştirilmesi arasında bir fark görülmediğini tespit etti.

Bu incelemelerin baş yazarı David Jayne, ''robot cerrahisiyle ilgili en önemli şey çok pahalı olması. NHS milyonlarca pound harcamıştı; ancak herhangi bir faydasının olup olmadığını bilmiyorduk'' dedi. İki araştırmada da ele alınan veriler, söz konusu ameliyatlarda robotların kullanılması ya da kullanılmamasının, hastalar için farklı bir sonuç doğurmayacağı sonucuna ulaşsa da David Jayne robotların gelişimini sürdürmek adına robotlu ameliyatlara devam edilmesini tavsiye ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap