Zenginden alıp fakire veren bir hırsız olarak nam salan Robin Hood ile alakalı ilginç bir iddia ortaya atıldı.

İngiltere’da garip bir şekilde metal detektörü hobisi bulunan Mark Thompson, Robin Hood’un yaşadığı ormadan gezerken, tesadüfen bir yüzüğe rastladı.
Yüzüğün ışıltısını görünce hayretler içine giren Thompson, daha sonra bu yüzüğün 14. Yüzyıldan kalma, 85 bin dolardan fazla bir değeri bulunan bir yüzük olduğunu öğrendi.

Sherwood Ormanı’nında bulunan bu yüzüğün, Robin Hood’un yaşamış olduğu döneme ait olduğu saptandı.

Kimi uzmanlar, Robin Hood’un bu yüzüğü soylu bir zenginden alıp gömme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Elbette bunu kanıtlamak mümkün değil, ancak hayal etmek eğlenceli olabilir. Çünkü çoğu insan bir hırsızın, kendine bir şey bırakmadan böyle bir suça kalkışmasını uygun bulmuyor.

Aslında bizim de bir Robin Hood’umuz var

Tüm dünyaca bilinen Robin Hood’un Türk versiyonu da var. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halit Karatay’a göre, Robin Hood ile ortak bir kadere olan Köroğlu da zenginlerden alıp fakirlere veriyor.

Doç. Dr. Halit Karatay, Türk halk şairi Köroğlu karakterinin, derebeylerin zorbalığından çeken halka yardım ettiğini savunuyor.

Karatay’ın ayrıca garip bir savı daha var. Ona göre Robin Hood ve Köroğlu haksız kazanç elde eden kişilerden alıp, halka veriyor.

Köroğlu veya Robin Hood’un derebeylerin veya kralların zulmüne karşı mücadele eden halkı ve toplumu koruyan insanlar olduğunu dile getiren Karatay, durumu şu şekilde anlatıyor:

“Köroğlu ve Robin Hood, zalimin karşısında ve mazlumun yanındadır fakat anlatılan klişe vardır. Zenginden alıp fakire verir. Öyle bir şey yok. Zengin, hakkıyla ticaret yapıp kazanmışsa ondan bir şey almıyor. Hem Köroğlu hem de Robin Hood gibi kahramanlar, genellikle haksız kazanç edinen yani başkasının malını zimmetine geçiren kişilerden alıp gerçek ya da ihtiyaç sahiplerine veren, dağıtanlardır. Bu tarz kahramanlar hem batıda hem de doğuda genelikle savaş, göç, afet, gibi zamanlarda haksızlığa uğrayan insanların hakkını korumak veya onları himaye etmek amacıyla ortaya çıktı.”

Köroğlu ve Robin Hood’un haksız kazanç sağlayanları nasıl bulabildikleri ise meçhul. Ama bugünün hacker’larına ve özellikle Mr. Robot’a büyük bir ilham verdikleri aşikar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap