2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları, Rio de Janeiro’daki Maracana Stadı’nda gerçekleşen görkemli bir açılış töreniyle resmen başladı. Tarih, kültür ve doğa temasıyla gerçekleşen açılış seremonisinde, Olimpiyat ateşini eski Brezilyalı tenisçi Gustavo Kuerten stadyuma getirdi. Olimpiyatların başlangıcını simgeleyen meşaleyi ise ateşi Kuerten’den devralan Brezilyalı maraton koşucusu Vanderlei de Lima yaktı.

Stadyumda bunlar yaşanırken, olimpiyatlara ülke bütçesinden aktarılan paraya da tepkiler de çığ gibi büyüyor. Kamu açığını gizlemek için bütçede usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle görevden alınan Dilma Rousseff’in yerine görevi devralan başkan yardımcısı Michel Temer, Rio de Janeiro’nun ünlü Copacabana Plajı’nda toplanan binlerce Brezilyalı tarafından protesto edildi.

Rio de Janeiro, Brazil - April 10, 2011: Sculptures made with sand in Copacabana Beach, in Rio de Janeiro. The place for the tip is on the left.

Copacabana Plajı

Rio de Janeiro’nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda, toplam 306 etkinlik yapılacak ve 2 bin 488 madalya (812 altın, 812 gümüş ve 864 bronz) dağıtılacak.

Aralarında, olimpiyatlara ilk kez katılan Kosova ve Güney Sudan’ın da bulunduğu 206 ülkeden 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Golf 112, ragbi ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer alıyor. Güney Amerika’da ilk kez düzenlenen organizasyonda Türkiye’yi, 21 branşta 103 sporcu temsil edecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap