12 sene önce bir restoranda servis edilen yemeği hoş bulmaması sebebiyle restoranın işletme müdürüne kızarak iş hayatına atılan Cevahir Asuman Yazmacı, o günden sonra hem Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneğini kurdu hem de TOBB Kadın Girişimciler Üst Kuruluna girmeyi başardı. 

Kendi deyimiyle "erkek egemen" bir sektöre farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyleyen Yazmacı, sektörde 2 yıl faaliyet gösterdikten sonra birkaç gönüllü ile Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneğini kurmuş.

Yazmacı, sektöre girişini söyle anlatıyor:

" 2005 yılında Şanlıurfa'da bir ilki gerçekleştirerek, kentin ilk ve tek kadın girişimcisi oldum. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde kadın girişimci oldum. Sektöre giriş hikayem ise çok farklı. Yediğim kötü yemek ve aldığım kötü hizmet sonucunda işletme müdüründen aldığım cevap beni bu sektöre yöneltti. Her şey çok kötü dediğimde işletme müdürü "İşinize gelirse hanımefendi" dedi. Benim de işime gelmedi ve bir restoran kurdum. "

Kurduğu dernek ile Şanlıurfa'daki kadın girişimcilerin sayısını arttırdığını söyleyen Yazmacı, bölgedeki diğer kadınlara rol model olmakla kalmıyor, yaklaşık 500 kişiyi de sahibi olduğu tesislerde istihdam ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap