Ramazan ayında her marka, diğer ayların aksine daha dikkatli pazarlama stratejileri izlemeleri gerektiğini biliyor. Fakat yine de bazı markalar, Müslümanlar için kutsal olan bu ayda bazı kritik hatalar yapabiliyor ve bu da markanın değerini bir anda tepe taklak edebiliyor. Forbes'a göre, Ramazan ayındaki pazarlama stratejilerinde pek iyi izlenim yaratmayan markalar ile çıkış yapanlarını sizler için derledik.

Domuz Pastırmalı Cips 

İlk pazarlama hatası 2015 yılında Londra’dan geliyor. CampaignAsia’nın ortaya çıkardığı bir duyumla birlikte, domuz pastırması aromalı cipslerin arkasında Ramazan Bayramınız kutlu olsun (Ramadan Mubarak) yazısıyla satıldığı görülüyor. Hikayenin buraya kadar olan kısmı yeteri kadar şok edici olsa da marketin hemen yanında Doğu Londra Camisi’nin bulunması da ayrı bir stratejik hata olarak göze çarpıyor.

Market yaptığı açıklamada “Marketimizde Ramazan ayı içerisinde birçok çeşitte ürün ve gıda bulundurmaktan gurur duyuyoruz fakat yerleştirdiğimiz Pringles’ların bu kutsal ayda tam olarak doğru yeri bulduğunu söylemek de yanlış olur. Bu yüzden hepsinin yerini değiştiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

Karartılmış Yüz

Markalar siyah bir suratın üzerinden reklam yapmaması gerektiğini ne zaman öğrenecek? Görünüşe göre, Watsons Malezya bunu unutmuş gibi gözüküyor. Reklam Malezyalı “lanetli” bir kadını anlatıyor. Reklamın sonu “Sadece Watson’s’ta güzel olabilirsiniz” şeklinde bitiyor.

Marka daha sonrasında “Birliği ve eşitliği destekleyen bir marka stratejisiyle hareket ederek, her ulustan insana saygı duyuyoruz. Videoda ise insanların iç güzelliğine vurgu yapmak için bir mesaj hazırlamıştık fakat yanlış anlaşılması dolayısıyla özürlerimizi iletiyoruz” açıklamasını yaptı.

Snicker’s’ın Açlık Oyunları

Marketing Interactive tarafından hazırlanan bu reklamda, Snickers’ın Ramazan kampanyasına yer veriliyor. “Açken sen, sen değilsin” sloganlı marka, bir aylığına yeni bir slogana geçiş yapıp “Snickers Anlıyor” adlı yeni bir kampanya düzenleyerek, Müslüman olmayan iki kişinin oruç tutma hikayesini video günlükleri olarak yayınlıyor. Sonuç ise 800 bin izlenme ve online arenada büyük bir destek ile geliyor.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/xBKSsN1j35U" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap