Stockholm Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları, hava kirliliğinin dünya genelinde milyonlarca prematüre doğuma neden olabileceğini ileri sürdü.

SIE, Londra Tropikal Tıp Fakültesi ve Colorado Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı ve 183 ülkeden 3.4 milyon prematüre doğumun incelendiği araştırmada, erken doğumların %18’inin hava kirliliğinin göstergesi olan atmosferdeki parçacıklı madde yoğunluğundan kaynaklandığı sonucuna vardı.

Araştırmada 2010 yılına ait, atmosferdeki 2,5 mikro metreden küçük parçacıkların yoğunluğunu ölçü alan ve inceleyen bilim insanları, hava kirliliği kaynaklı risk faktörlerinin küresel prematüre doğum oranlarına nasıl yansıdığına dair saptamalarda bulundu.

Bilim insanları araştırmada dünyanın farklı bölgelerinde gebelerin ne düzeyde hava kirliliğine maruz kaldığını dikkate aldı. Ortaya çıkan sonuçlara göre gebelerin hava kirliliğine maruz kalma düzeyi bakımından Güneydoğu-Asya ülkelerinin en yüksek risk altında olan bölge. Bu coğrafyada yılda yaklaşık 1,6 milyon prematüre doğumun hava kirliliğiyle bağlantılı olabileceğini savundu.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de turuncu alarmın verilmesi ile birlikte artık kelimelerle tanımlanamayan durumun eğer önüne geçilmezse, yaklaşık 50 yıl içinde radyasyon etkisi sonrası doğum sonuçları gözlenebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap