Geçtiğimiz hafta dünyanın en zengini koltuğunu sekiz saatliğine Bill Gates’ten ödünç alan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, 90.2 milyar dolarlık servete erişmişti. Yıllardır dünyanın en zengini olarak bilinen Bill Gates’e rakip olarak Jeff Bezos gösterilirken aslında ikisinin dışında bir isim bu ünvanın sahibi olabilir. 

Bloomberg ve Forbes’in oluşturduğu listeler haricinde, Hermitage Capital Management şirketinin CEO’su Bill Browder’in Newsweek’e yaptığı açıklamaya göre sahip olduğu 200 milyar dolarlık servet ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in her ikisini de solladığını öne sürdü.

Browser’a göre, Putin politik gücünü kullanarak büyük yatırımlar ile bu serveti elde etti. 1990 yıllarından bu yana ticaret ile uğraşan Putin’in daha önce aileden kalan herhangi bir serveti de bulunmuyor.

1991 yılında Rusya’ya yeni gelen kapitalizm doğrultusunda şimdilerde dünyanın en büyük 10 petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olan GazProm’un %4.5 hissesini alan Putin, servetinin büyük bir kısmını buradan elde etmiş olabileceği iddia edildi.

Putin’in mal varlığını batılı bankalarda tuttuğunu iddia eden Browser, ayrıca servetinin dondurulma riskinin olduğundan da bahsetti.

Lüks saatlere ilgisi olduğu bilinen Rusya Devlet Başkanı Putin’in resmi olarak bildirilen yıllık maaş miktarı ise 120 bin dolar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap