“Bir kitap hakkında kapağına bakarak karar vermeyin” sözünü bilirsiniz. Ancak LinkedIn için bu söz geçerli değil.

“LinkedIn’deki profil fotoğrafınız kim olduğunuza dair çok şey söylüyor” diyor, şirketin eski bir çalışanı olan Koka Sexton.

Şimdilerde kendi firması Social Selling Labs.‘i kuran eski LinkedIn çalışanı Sexton, bloguna  LinkedIn‘de profil fotoğrafı seçerken yapılan 8 hatayı yazdı.

Yazıya göre, insanlar hayallerinin işini ararken bir profil fotoğrafı yüzünden şanslarını oldukça düşürüyor.

“Potansiyel işvereniniz profil fotoğrafınıza bakarak hakkınızda ilk izlenim ediniyor” diyen Sexton yapmamanız gereken en büyük 8 hatayı şöyle sıralıyor;

Eskici: “O çok sevdiğiniz fotoğrafı senelerdir her yerde profil fotoğrafı olarak mı kullanıyorsunuz? Artık bu eski fotoğrafı bilgisayarınızın derinliklerine gömmenin zamanı geldi. Şunu unutmayın fotoğrafınız güncel olmalı, gerçek sizi yansıtmalı.”

eski

Akşamcı: “Hepimiz dışarı çıkmayı, eğlenmeyi seviyoruz ama gece alkollüyken çekilen fotoğraflar arkadaşlar arasında kalmalı. LinkedIn bunları sergilemek için doğru mecra değil.”

hafta-sonu

Gölge adam: “Profil fotoğrafınız profesyonel yaşamda nasıl göründüğünüzü yansıtmalı. Karanlık, kasvetli, yüzünüzün zar zor göründüğü Photoshop’lu fotoğraflar kesinlikle kullanılmamalı.”

golge

Gözde bekar: Fotoğrafınızın profesyonelliğinizi yansıtması ve karşı tarafa güven vermesi gerekiyor; size bir randevu bulması değil. Eğer fotoğrafınızın bir çöpçatanlık sitesinde de kullanılabileceğini düşünüyorsanız, bu, LinekdIn için doğru bir seçim olmadığını gösterir.”

gozde-bekar

Somurtkan: “Kendinize uygun bir yüz ifadesi bulmaya çalışın. Unutmayın, kimse suratsız biriyle çalışmak istemez.”

somurtkan

Hayvan dostu: “Evcil hayvanınızın kariyerinizle aranıza girmesine izin vermeyin. Profesyonel olun. Eğer veteriner değilseniz, kedinizle olan fotoğrafınızı LinkedIn’e koymayın.”

hayvan-dostu

Selfie’ci: “Selfie çekmenin karşı konulmaz bir tarafı olduğunu biliyoruz ancak bu pozları Instagram hesabınız için saklayın.”

selfieci

Silüet: “Eğer LinkedIn’e profil fotoğrafı yüklemediyseniz çok şey kaçırdığınızı bilmeniz lazım. Profil fotoğrafınız sayesinde 11 kat daha fazla görüntülenmeye ulaşarak şansınızı artırıyorsunuz. Tabii yukarıda bahsedilen hataları yapmıyorsanız.”

fotografsiz

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap