Akıl hastalıkları hakkında toplumda hala büyük bir ön yargı hakim. Doktorların bunu ciddiye almaması, medyada akıl hastalarının şiddet olaylarıyla ilişkilendirilmesi gibi örneklere sıkça rastlanıyor.

Yapılan araştırmalar insanların toplumda damgalanmamak için akıl sağlıklarıyla ilgili gerekli tedaviyi görmeyi reddettiğini gösteriyor.

Ünlü isimler akıl sağlığının önemine dikkat çekti

Bu nedenle konu hakkında, toplumda kanaat önderliği yapabilecek ünlü isimlerin söyledikleri büyük önem taşıyor. Böylelikle zihinsel hastalıklarla yaşayan insanlara yalnız olmadıkları  ve bunun normal olduğu mesajı veriliyor.

Bu yıl akıl sağlığı hakkında cesaret verici söz söyleyen pek çok ünlü isim vardı.

Hillary Clinton: Yeni nesiller akıl sağlığının tüm beden sağlığının anahtarı olduğunu bilerek büyümek zorundalar. Bununla ilgili utanılacak ya da yardım istemeye engel olacak bir şey yok.

Cara Delevingne: Duygular ön planda tutulmalıdır. Bu en önemli şeydir.

Prens William: Akıl sağlığı nahoş bir kelime değildir. Nasıl beden sağlığımızdan söz ediyorsak, akıl sağlığı da bunun aynısıdır. İyi ya da hasta olabilir.

Jojo: Her zaman sizi mutsuz eden bir şeyler bulacaksınız. Ben zihinsel olarak sağlıklı olup olmadığıma odaklanıyorum ki kendi başımın çaresine bakabileyim. Ve bana iyi hissettiren şeyleri yapabileyim.

Barack Obama: Eğer bacağınızı kırarsanız, o bacağın iyileşmesi için doktora gidersiniz. Eğer, içinizde bir yerin yaralandığını hissediyorsanız, bu fiziksel bir rahatsızlığın aynısıdır. Yardım almak zorundasınız. Bu zayıf olduğunuzu göstermez. Bu güçlü olmaktır.

Rachel Bloom: Psikiyatriste gitmek kendim için yaptığım en iyi şeydi. Kimsenin sizi utandırarak yardım almanıza engel olmasına izin vermeyin.

Sarah Jessica Parker: Herhangi bir konu hakkında konuşana kadar kendinizi şişirilmiş bir balon gibi hissedersiniz ve içinizde çok fazla hava vardır. Bunu içinizden atmak için sadece konuşacak birine ihtiyacınız var.

sarah-jessica-parker

Ellie Goulding: Kendinize ve başkalarına karşı nazik olun. Cesaret edin ve bunun hakkında
konuşun. Dışarıda bulabileceğiniz çok fazla sevgi var.

Prens Harry: Akıl sağlığı pek çok kişi için hassas bir konu ama böyle olmak zorunda değil. Bunun hakkında daha fazla konuşmalıyız ve bu ayrımcılıktan kurtulmalıyız.

prens-harry

Winona Ryder: Yaşadığım depresyonu saklamadığım için pişman değilim. Birinin gerçekten zor zamanlar geçirdiğini, utandığını ve tüm bunlardan saklanmaya çalıştığını fark ettiğiniz an bunun anlamı çok büyük.

Kaynak: Huffington Post


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap