Time dergisi onun için “Arap’ların Warren Buffet’ı” diyor. Forbes dergisine göre 17.3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 41’inci kişisi olan Suudi prens El Velid Citigroup, 21st Century Fox, Four Seasons Hotelleri, Apple, Motorola ve Twitter gibi şirketlerin ortağı.

El-Velid bin Talal Prens

Türkiye’ye hem kalbi hem de ekonomik destek vermek üzere burada olduğunuzu söylediniz. Somutlaşan ekonomik kararlar var mı?

– Türkiye’de dolaylı olarak çok yatırımımız bulunuyor. Özellikle turizm alanında Four Seasons otelleri, Raffles, Fairmont, Swiss, Mövenpick otelleri… Citibank aracılığıyla Türkiye’deki bazı bankalara yatırımlarımız var. Medya alanında da Fox TV var, biliyorsunuz.

Çok çalıştığınız ve günde sadece dört saat uyuduğunuz rivayet ediliyor. Doğru mu?

– Ben iş için yaratılmışım. 30 senedir tatil yapmadım. Size burada tatildeymişim gibi görünebilir. Ama ofisim burada şu anda. Sürekli çalışıyorum.

Micheal Jackson’ın eski arkadaşı, İngiltere Kraliyet düğününün misafiri… Servet, şan, şöhret… Rüya hayat mı sizinki?

– Çok basit bir şekilde özetleyeyim hayatımı size. Dinî anlamda sınırlarım var, sınırlıyım. Bu tartışmasız bir konu. Fakat hayatta çok sosyal bir insanım.

Körfez bölgesinin en önemli trendsetter’ısınız. Arap dünyasının ‘George Clooney’si olarak bahsedenler var sizden. Ne hissediyorsunuz bunları duyunca?

– Rahat, sakin ve gülmeyi seven bir insanım. Ama ben değişime ve dönüşüme inanırım. Ve toplumdaki her bireyin bu değişimin bir parçası olduğuna… İnsan, sadece bir sembol ya da bir sayıdan ibaret değildir. Her birimizin temsil ettiğimiz şeyler var. Tıpkı az önce konuştuğumuz kadın hakları meselesinde olduğu gibi, sürekli bir şeyler üretmeye, topluma bir şeyler katmaya çalışıyorum. İnsan Allah’ın verdiği nimeti topluma yansıtmalı. Allah size ne kadar çok vermişse sorumluluğunuz o kadar artıyor, o kadar çok vermeniz gerekir.

Sizin kadar zengin bir insan, nasıl âşık olur? Kendinizi romantik bir erkek olarak görüyor musunuz?  

– Yok, romantik bir adam değilim. Ben pragmatik bir erkeğim. Romantizm Romeo ve Juliet içindir, benim için değil. Kalbimle değil beynimle hareket etmeyi severim. Eğer kalbinle düşünüyorsan bu pek de iyi haber değil.

61 yaşındasınız. Genç ve sağlıklı görünmek için sırlarınız var mı?

– Çok sıkı kurallar! Her gün mutlaka iki saat spor. Hiç sigara içmedim. Kafein kesinlikle kullanmam. Et, tavuk, süt ürünü tüketmem. Sadece balık, sebze ve meyve… 35 yıldır! Bu konuda çok disiplinliyim.

İslam ve demokrasi ilişkisi konusunda ne düşünüyorsunuz? ‘Türkiye deneyimi’ni burada nereye oturtuyorsunuz?

– Bazıları şunu diyor: “İslam ve demokrasi bir arada olmaz”. Ama Türkiye örneği, bunun tamamen geçersiz olduğunu gösteriyor ve İslam ve demokrasinin bir arada yaşayabileceğinin en somut göstergesi. Türkiye örnek alınan bir ülke. Demokrasiyi ne kadar özümsediğini görebiliyoruz.

Suudi Prensin Bir Günü

 • 13.10: İbadet
 • 14.00-14.30: Kuzenler Muhammed, Bandar ve Turki ile görüşme ve değerlendirmeler
 • 14.30-15.10: Maxx Royal’den Faselis Koyu’na hareket ve kahvaltı (Türk ve Batı mutfakları)
 • 15.45-19.00: Yüzme ve su sporları
 • 20.00: İbadet
 • 20.15-20.30: Kingdom 5 yatından Maxx Royal Oteli’ne hareket
 • 20.45-21.45: Türk gecesi gösterisini izleme
 • 22.00-23.00: Kemer’de bisiklet sürme
 • 23.15-02.00: Maxx Royal’de Hürriyet gazetesinden Savaş Özbey’le röportaj
 • 02.00-03.00: Atıştırma saati
 • 03.00-03.15: Otelden yata geçiş
 • 04.38: İbadet

Hürriyet’in röportajından derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap