Son aylarda dünya genelinde bir çılgınlığa dönüşen Pokemon Go oyunu, bilgisayar ve cep telefonu korsanlarını da en az oyun severler kadar heyecanlandırmışa benziyor.

Wired sitesinde yer alan bir haberde, korsanların uygulama mağazalarında Pokemon Go oyunu indirecekler için virüslü uygulamalar geliştirdiklerine işaret edildi. Güvenlik şirketi Trend Micro şirketinin yaptığı son araştırma Android sistemini kullanan cep telefonları için uzun zamandır devam eden bir sorunun iPhone kullanıcılarına da sıçradığını ortaya çıkardı.

Buna göre, oyunu indirmek isteyen iPhone kullanıcıları reklam bağlantılı gerçek olmayan uygulamalar indirmeye zorlanıyor.

İki büyük şirket var

Trend Micro şirketi bunu yapan iki büyük şirkete işaret etti. Bunlardan birisi Çin merkezli Haima firması. Diğeri ise Vietnam merkezli HiStore şirketi.

Wired haberine göre bu iki şirket iOS için sahte Pokemon Go uygulamalarından milyonlarca indirildiğini gördü. Özellikle HiStore şirketinin sahte ürününü 10 milyon kişinin indirildi.

Sofia, Bulgaria - July 31, 2016: A small group of people playing Pokémon Go on their smart phones and walk around the city center to catch them..

Wired’a göre HiStore şirketi diğer büyük uygulamaların da sahtelerini geliştiriyor. Bunlar arasında Facebook, Twitter ve Instagram ve hatta popüler oyun Minecraft bile yer alıyor. Trend Micro’nun hesabına göre şirketin sahte Minecraft oyunu 68 milyon kez indirilmiş.

Şirket sahte oyunlarının indirilmesini genelde sosyal medyada çıktığı reklamlarla sağlıyor. İnsanlar da Apple’ın alışveriş mağazasını ziyaret etmek yerine kolayı seçip bu reklamlara gidiyor ve sahte uygulamaları indiriyor.

Mağazalardan indirenlerde sorun yok

Pokemon Go oyununu Apple’ın AppleStore, Google’ın ise Google Play Store mağazalarından indirenler için herhangi bir tehlike bulunmuyor.

Sahte uygulamaların zararı ne?

Uzmanlara göre sahte uygulamaları indirmek cep telefonlarının verilerine ulaşımı olası kılıyor. Cep telefonu üzerinden kayıtlı kişisel bilgiler risk altına giriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap