Geçen hafta piyasalarda ilk bakışta fark edilmeyen çok büyük bir değişim yaşandı: Küreselleşmeye bakışımızı tamamen değiştirecek çok önemli gelişmelerin hepsi bir araya geldi.

Zayıf küresel ticaret verileri, İngiltere‘nin AB‘den ayrılışının zorlu olacağına ilişkin artan endişeler ve ABD seçimlerindeki kıran kırana yarış analistlerin küreselleşmenin geleceğiyle ilgili daha sert uyarılarda bulunmasına sebep oldu. Piyasalar ise bu endişelerle yön buldu.

Brexit

İngiltere’nin AB’den ayrılışı “Küreselleşmenin sonu mu geliyor?” sorusunun tekrar gündemimize oturmasının en büyük nedenlerinden biri. İngiltere’nin göçmen akının durdurmak için açık sınır politikasından vazgeçmesi yani daha sert bir kopuşu tercih etme ihtimali piyasalarda büyük tedirginlik yaratıyor.

Ticaret

Bank of America Merrill Lynch analistleri ticaret karşıtı ruh halinin yükselişine dikkat çekerek, “Ülkeler işbirliği konusunda daha isteksiz, rekabet konusunda ise daha istekli hale geliyor” diyor. Analistlere göre gelişmiş ülkelerde görülen daha gevşek kamu harcamaları, korumacı politikalar ve varlık dağılımı küresel yatırım stratejilerinin tamamen değişmesine neden olabilir.

ABD Başkanlık seçimi

Kasım’daki seçimlerde Donald Trump‘ın seçilme ihtimali de korumacı politikaların yükselebileceğinden duyulan korkuları iyice artırıyor. Fathom Consulting analistleri, “Donald Trump’ın siyasi bir güç olarak yükselişi göç, küreselleşme ve servetin dağılımıyla ilgili artan memnuniyetsizlik modunu yansıtıyor” dedi.

Standard Chartered analistleri de Trump‘ın seçilmesinin ticaret ortakları arasında panik yaratabileceğine vurgu yaptı.

Analistlere göre bu riskler piyasalardaki oynaklığı tahmin edilenin çok ötesinde artırabilir.

Citigroup Baş Döviz Stratejisti Steven Englander‘a göre yatırımcılar bu artan riskler karşısında kendilerini hedge etmekte zorlanıyor. Özellikle ABD seçimlerinin piyasalar için bir stres testi olacağını söyleyen Englander, “Eğer herkes sonuçları öğrendiği anda pozisyon almaya hazır bir şekilde pozisyon alıyorsa, basıtırılmış oynaklık çok keskin bir şekilde patlak verebilir” dedi.

Kaynak: Bloomberg

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap