Küresel piyasalar için yakın zamanda kusursuz fırtına yaşanabileceği uyarısı geldi. Her ne kadar ABD Merkez Bankası Fed’in faizi artırma ihtimalinin azalması gelişen piyasalar için bahar havası yaratsa da Wall Street’te önümüzdeki günlerde işlerin karışacağına işaret ediliyor. Uzmanlar piyasalarda “kusursuz fırtına” yaratacak bir düşüş dalgasının gelebileceği belirtiliyor.

Piyasaların yakından takip ettiği ekonomist ve stratejistlerden David Rosenberg, CNBC kanalında yaptığı açıklamada yakın zamanda ABD piyasaları başta olmak üzere küresel piyasalar için “kusursuz fırtına”nın yaklaştığını ifade etti.

Rosenberg, özellikle Fed’den önümüzdeki birkaç ayda faiz artışı gelirse kusursuz fırtınanın kesinlikle gerçekleşeceğine işaret etti.

Ünlü ekonomist, “Fed birkaç ay içinde faizleri artırma adımı atarsa, işte o zaman kusursuz fırtına yaşanır. Sorun şu ki piyasalar bunu fiyatlamadı. Eğer geçen yıl Ocak-Şubat aylarında yaşanana benzer şekilde borsalarda yüzde 12’lere yakın düşüş yaşarsak yine buna şaşıracağımı sanmıyorum” dedi.
Daha önce kariyerinde defalarca ABD’nin en etkili yatırım danışmanı ödülüne layık görülen Rosenberg, bu ihtimalin önüne geçilmeyecek bir olasılık olduğu savundu.

Ekonomist her ne kadar Fed’den kesin bir faiz artışı beklediğini söylemese de sözlerine şöyle devam etti;

Üçüncü çeyreğe büyük umutlar ve iyimser beklentilerle girmiştik. Ancak şimdi üçüncü çeyreği bitiriyoruz. Gerçekleri kabul edelim. ABD ekonomisinden gelen rakamlar beklentileri aşmadı.

Eylül en kötü aydır

Tarihsel istatistikler, Eylül ayının borsalar için en kötü performansın gösterildiği ay olduğunu ortaya çıkarıyor. Eylül ayında yatırımcılar tatil sonrası beklemeye devam ettikleri için işlem hacimleri de oldukça düşük kalıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap