Küresel piyasalarda, Eylül ayında ABD Merkez Bankası’ndan yeni bir faiz artışının gelmesine daha önceki aylarda kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak ABD’de ekonomik verilerin isteneni verememesi ve Fed’in faiz artışını destekleyecek bir ekonomik ortamın Eylül’de oluşmaması nedeniyle özellikle gelişen ülke para birimlerinde bayram havası esiyor. Bu durumdan en çok etkilenen ülkelerin başında da Türkiye geliyor.

Dolar değer kaybediyor

Başarısız darbe girişimi sonrasında yeniden tarihi rekora çıkan dolar, Fed’den faiz artışı gelmeyeceği yönündeki beklentilerin artması ve ekonomistlerin faiz artışının gerçekleşmeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakması nedeniyle geniş bantta değer kaybediyor.

Darbe girişimi sonrasındaki yine 3 liranın üzerindeki seyrini koruyan dolar Fed beklentileriyle Eylül ayında 2,95 seviyelerinde girdi ve bugün 2,92 seviyelerine kadar geriledi.

Aralıkta bile faiz artmaya bilir

ABD ekonomisinin göstergelerinin de değerlendirildiği Jackson Hole toplantıları boyunca Fed‘in Eylül’de faiz artırma ihtimalini tartışılmıştı.
Uzmanlar şimdi aralık ayında bile faiz artırımına şüpheyle bakıyor.

Merkez Bankası’ndan likidite desteği

Dün Türkiye piyasaları açısından da kritik bir gelişme yaşandı. Merkez Bankası, piyasadaki likiditeyi artırmak amacıyla yeni bir adım attı ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdi.  Ayrıca TCMB, Rezerv Opsiyonu Mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk üç diliminde katsayıları 0.1 puan artırdı.

Peki, bu ne anlama geliyor?

Merkez’in attığı bu adım bankaların TL mevduat ve diğer yükümlülüklerine karşılık Merkez Bankası’nda tutmakla yükümlü oldukları parada 50 baz puanlık bir azalma olacak. Bunun da maddi karşılığının 1,2 milyar TL olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, Merkez Bankası‘nın bu teknik sayılabilecek adımı, daha fazla kredi verme imkanının yaratılması için atıldığını ifade ediyor. Bankalar, TCMB’de ne kadar az para tutarlarsa o kadar çok kredi verme imkânına sahip oluyorlar.

Uzmanlar, bu adımın TCMB’nin bankaları rahatlatmak ve reel sektöre destek olmalarının önünü açmak için attığın işaret ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap