ABD’de nefes kesen başkanlık mücadelesi sona erdi. Ülkenin 45. başkanı sürpriz bir şekilde 276 delegeye ulaşan Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump oldu.

Piyasaların istediği isim Demokrat adayı Hillary Clinton ise 218 delege sayısı ile seçimin kaybedeni oldu. Trump isminin öne çıkmaya başladığı saatlerde piyasalarda sert fiyatlamalar yaşandı. Borsalar sert satışlar yedi, para birimleri hızla değer kaybetti. Peki piyasalar neden Trump’ı istemiyor? Gelin yaşanan tedirginliğin nedenlerine birlikte göz atalım:

Irkçı söylemleriyle öne çıkan Trump’ın Müslümanlara yaklaşımı politik risk algısı yaratmasının yanında izlenecek ticaret politikaları da piyasaları tedirgin eden gelişmeler olarak sayılıyor.

Bu gelişme sadece gelişmekte olan ülkeleri ilgilendirmiyor. Başkanlık koltuğuna oturması ABD ekonomisini de olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Özellikle gümrük vergisini yükseltmek isteyen Trump, Çin mallarına yüzde 45 gümrük vergisi uygulamak istiyor.

Ayrıca Meksika sınırına duvar örmek isteyen ve kaçak göçmenleri sınır dışı etmek istemesinin yanı sıra Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması’nda izlenecek yol da ekonomiler için tedirginlik yaratıyor. Trump Kanada, ABD ve Meksika’nın taraf olduğu bu anlaşmadan ABD’nin ayrılmasını istiyor. Elbette bu gelişme ABD ekonomisinin yanında Meksika ekonomisi için de tedirginlik yaratan bir gelişme. Trump’ın izlemek istediği ticaret politikalarının Çin ve Meksika’dan ithalat yapan Amerikan üreticileri zora sokacak gibi görünüyor.

Merkez bankaları ne yapar?

Daha önce Trump’ın FED Başkanı Janet Yellen’ın performansını beğenmediğini ve görev süresi dolduğunda yeniden aday göstermeyeceğini açıklamasının ardından piyasalardaki volatilite artış göstermişti.

2014 Şubat ayında FED başkanlığına gelen Yellen’in görev süresi 3 Şubat 2018 yılında sonra erecek. Dolayısıyla normalleşme sürecinde olan FED’in politikalarının da başkanla birlikte değişeceği algısı piyasalarda tedirgin bir havanın oluşmasına neden oldu. FED Aralık ayında faiz artışı gerçekleştirmesinin ardından 2017 yılı politikalarının nasıl ilerleyeceği belirsizlik ortamı oluşturuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap