Onun kariyer seçimi diğer insanlardan bayağı farklı.

Mehmet Ali Uçar 1915 tarihinde şoförlüğe başlamıştı. Öncesinde ise pilotluk yapmıştı.

Osmanlı‘nın çöküşünü yaşadığı o sıkıntılı yıllarda belirli konularda eğitim almış kim varsa birçok konuda beceri sahibi olmak zorundaydı. Şair olan doktor olabiliyordu, mühendis olan okumayı öğretiyordu elbette şoför de gerektiğinde uçak uçurabilecekti. Şimdilerde birçok işi bir arada yürütmek isteyenlere örnek olabilecek bir yaşam hikayesine sahip olan Uçar, aynı zamanda bir casustu.

Mehmet Ali Uçar’ın hikayesini anlatırken onun sözleri üzerinden anlatmak elbette çok daha farklı olacaktır. Uçak kullandığı günlerden birini şu şekilde anlatıyor Uçar:

”O günleri hatırlamak ne zevkli bir şey. Türk pilotunun ününü Yunanistan’a, İtalya’ya ulaştırmıştım. Roma‘da tramvay meydanına bir inişim var ki, bütün İtalya’ya parmak ısırtmıştı. Hele bir Yunanlı‘yı Sakız Adası’na götürüşüm. Yunanlı önce, ”bir Türk’ün idare ettiği uçağa binmem” diye direndi amma, mecburiyet yüzünden razı oldu sonra. Sakız’a başarılı bir yolculuk yaptık. Ertesi gün bir Yunan gazetesi attığı bir başlıkta, ”Türk’ten deveci olduğunu bilirdik amma, tayyareci çıkacağını aklımıza bile getirmezdik”

14433028_10154478110357789_6598245653160335032_n

Mütareke yıllarında da Mehmet Ali Uçar’ın başından önemli olaylar geçmişti. Bu olayları şöyle anlatıyor;

”Mütareke yıllarında İngiliz albayı Bekvil’in yanında şofördüm. Amma buradan işgal ordularına mensup olduğum manası çıkmasın. Ankara Hükümeti’nin casusuydum. Yabancılardan çıkarabildiğim haberleri Ankara’ya gönderirdim. Bu yüzden de az daha yakayı ele verecektim.

Uçar’ın casusluk yaptığı yıllardan başka bir anısı ise şu olmuştu:

“Başka bir hadise daha geçti başımdan amma, bunu başaramadım. Ankara’dan aldığım bir emir gereğince, Pera Palas’ın sahibi Bodosaki’yi kaçıracaktık. Çünkü bu adam otelini bir talimgah haline çevirmişti. Bütün yabancı subaylar orada toplanır, siyasi ve askeri meseleleri görüşürlerdi. Bu bizim için büyük bir tehlike oluyordu. Bir gece pusu kurduk, fakat elimizden kaçırdık. Ertesi gün Vecihi Hürkuş, Bodosaki’yi uçakla kaçırmayı denedi. Fakat bir gün önceki hadiseden kuşkulanan Bodosaki, pılısını pırtısını toplayarak kapağı Yunanistan’a atmıştı. Uzun yıllar orada milyarlarla oynadı. Başımdan geçen hadiseler saymakla bitmez. Amma şimdi hepsini anlatmak imkansız.”

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap