Hezarfen Havaalanı’nda 28 uçuş hocası ve 22 uçakla eğitim veren AYJET, kaptan pilot olmayı hedefleyen gençleri 900 saat teorik, 215 saat uçuş eğitimiyle kokpite sokuyor. Okuldaki 18 aylık eğitimin bedeli 70 bin 200 euro.

Geleceği en parlak mesleklerden birisi olan pilotluğa ilgi günden güne artıyor. İstanbul’a yapımı süren 3. Havalimanı’yla birlikte büyüme hızı artan havacılık sektöründe pilot ihtiyacının artması uçuş okullarına da yansıdı. Yoğun bir taleple karşı karşıya olan okullardan biri de yüzlerce pilot yetiştiren Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu (AYJET). 11 yılda 750 öğrenci mezun eden okulun 587 mezunu havayolu şirketlerinde pilot olarak görev yapıyor. AYJET, sadece kendi öğrencilerine değil işbirliği içerisinde olduğu THY ile Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine de uçuş eğitimleri veriyor. 28 uçuş hocası ve 22 uçağıyla Hezarfen Havaalanı’nda uçuş eğitim veren AYJET, geçtiğimiz günlerde de 55. dönem mezunlarını verdi.

Pilot okuluna girme kriterleri

Okulda öğrencilere sadece yolcu uçaklarını kullanabilecekleri havayolu pilot lisansı eğitimi verdiklerini anlatan AYJET Okul Müdürü Naci Uçar, adayları seçerken nelere dikkat ettiklerini şöyle anlattı;

Adayları kabul ederken havayollarının pilot alımında istediği kriterleri istiyoruz. En az lise mezunu olmaları gerekiyor. Ama havayolları şirketleri pilotun en az lisans mezunu olması istiyor. Biz de AYJET’e girecek öğrencilerin herhangi bir lisans programından mezun olmasına bakıyoruz. Ayrıca öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilmeleri ve herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekiyor. Herhangi bir yaş sınırı da yok.

Yüksek maaş için seçmeyin

Uçar pilot olmayı düşünenlere bir tavsiyede bulundu;

Pilot olmayı sadece maaşı yüksek ve kolay iş bulurum düşüncesiyle istemek doğru değil. Gençlerin meslek seçiminde önceliklerinin mutluluk olması lazım.

Kaynak: Milliyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap