Kadınlara, eşlerinin vefat etmesi halinde dul aylığı bağlandığını biliyoruz, hatta çocuklar da bu maaşın yüzde 25’ini alıyor. Peki, sigortalı bir işte çalışan eşlerinin vefat etmesi durumunda erkeklerin de dul maaşı alabildiğini biliyor muydunuz?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nda dul aylığı konusunda kadın-erkek ayrımı bulunmuyor. Ancak birçok kişi bu ayrıntıyı bilmediğinden erkekler yasal hakları olan aylığı almak için başvuru yapmıyor.  Bu durumda ölüm aylığı alanların yüzde 95’ini kadınlar oluşturuyor.

Maaş almanın şartları neler?

Sosyal güvenlik mevzuatı gereği, resmi nikahlı eşi vefat eden kadın ya da erkeğin bu aylığı alması için gerekli şartlar şu şekilde;

  • Yaşamını yitiren eşin en az bin 800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması veya eski adıyla SSK’lı (4A) olanların en az 5 yıl sigortası, 900 gün primi olması şartı var.
  • Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda aylıkta belli kesintiler yapılıyor. Ama bu durum maaş almasına engel değil.
  • Maaş alabilecek durumda çocuklar varsa ödenecek para belli oranlarda pay edilebiliyor. Yani çocuk maaş alabilecek yaştaysa yüzde 50 oranıyla, çocuk yoksa eşe yüzde 75 oranıyla maaş bağlanıyor.
  • Maaşı alan eş, biriyle evlenmeye karar verirse maaş otomatik olarak kesiliyor, boşanması durumundaysa tekrar dul aylığı alma hakkı kazanıyor.
  • Boşandığı eşiyle tekrar birlikte yaşamaya başlaması halinde de maaş kesiliyor. Yasada eski eşiyle yaşayan kişinin maaşının kesileceği açıkça belirtiliyor. Ancak hiç evlenmediği biriyle birlikte yaşamak maaşın yatırılmasına engel değil. İşte 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel  sağlık Sigortası Kanunu’nun o hükmü;

“…Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınır.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap