Appboy’un  yayınladığı son araştırmasının sonuçlarına göre geçen yıl ile karşılaştırıldığında markalar artık daha çok emoji kullanıyor.

Başlarda “sadece” sempatik bir izlenim yarattığı için tercih edilen emojiler bu günlerde pazarlama sektörünün en önemli araçlarından biri haline geldi. Mobil uygulama sağlayıcısı Appboy da Birleşik Krallık’taki ve Amerika’daki mobil telefon kullanıcılarını ve onların davranışlarını içeren bir araştırma yaptı ve katılımcıların emoji kullanımıyla ilgili ilişkilerini analiz etti.

Buna göre, 14 yaş ve üstü İngiliz ve Amerikalı mobil telefon kullanıcılarının çoğunun, emoji kullanan markalara karşı pozitif bakış açısına sahip olduğu görüldü. Bu kullanıcıların %39’u bu markaları eğlenceli bulurken, %13’ü bu markaların samimi olduklarını düşünüyor. Aynı zamanda, küçük bir oran olmalarına rağmen araştırmaya katılanların %2’si markaların emoji kullanımını profesyonel (emojilerin eğlenceli yapısı ile ilişkilendirilmesi zor olmasına rağmen) bulduklarını belirtiyor.

Mobil mesajlaşmaya dahil olduğu sene 145 milyon emoji kullanılırken bugünler bu sayı milyarlarla ifade edilir hale geldi.

Emojiler pazarlama sektöründe ilk olarak 2014 yılında Oreo‘nun Çin‘de yaptığı mobil kampanya ile yer aldı. Kampanya kapsamında aileler çocukları ile birlikte çektikleri fotoğrafları dans emojisi üzerine yapıştırarak paylaştı. Üç aydan kısa bir sürede yaklaşık 100 milyon emoji oluşturuldu. Ve 10 milyon emoji sohbet uygulamalarında paylaşıldı.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap