Uzun zamandır faaliyet göstermesine karşılık sessiz seyreden Napolyon.com bu yılın başında yaşadığı değişiklikle birlikte yeniliklerini paylaştı.

Daha önce sadece web tabanlı platform üzerinden hizmet veriyor ve kullanıcılarına pazarlama anketleri sunarak, nakit geri ödeme sağlıyordu.

Anketten ötesine geçmeyi hedefleyen Napolyon.com’un önceliği webden mobile kaymış durumda. Mobil uygulaması ile kullanıcılar sadece pazar araştırması anketlerine değil aynı zamanda, gizli görevlere ve sosyal medya görevlerine katılabiliyor.

Bunun haricinde içerik pazarlaması da adım atan platform kullanıcılarına bilgi yarışmaları da sunuyor. Markalı içeriklerin yer aldığı bilgi yarışması ve sosyal medya pazarlaması da sunan Napolyon.com'un 1 milyon 200 binden fazla üyesi var. Kullanıcıları ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri ve mezunları.

Bu üye sayısına ulaşmada ve onların aktifliğini koruyabilmede en büyük etken Napolyon.com’un kazandırdıkları şüphesiz. Sistemde yer alan kullanıcı profiline uygun olarak karşısına çıkan markaların araştırma anketleri, yarışmalar, sosyal medya ve saha görevlerini yerine getirdikçe NÂP Puan kazanıyor. Bu puanı isteyen nakit alabiliyor, isteyen hediye kataloğunda harcayabiliyor veya TOÇEV’e de destek olabiliyor.

Markalar da yenilenen sitede farklı anket yolları denemiş. Mesela Bilyoner.com için markanın belirlediği profildeki Napolyon üyelerine eğlenceli 3 sorudan oluşan “Gizli Görev” tanımında sorular sorulmuş. En son soruda “Hem bahis oynayıp hem de çekiliş hakkı kazandığımda ben” için “Havalara uçarım” ve “Heyecanlanırım” yanıtlarını veren kişiler, firmanın kampanya sayfasına yönlendirilmiş.

Bunun haricinde Türkiye’nin bir banka için yeni müşteri kazanımı projesini yürüten platform belirlenen profildeki 1000 Napolyon kullanıcısıyla 3 sorudan oluşan mini anket paylaşmış.

Ardından bankanın kredi kartı için iletişime geçilmesini isteyip istemediklerini sorarak, 1000 kullanıcıdan 651’i iletişim iznini alıp bankaya potansiyel müşteri olarak iletmiş. Bu modeli sadece büyük şiretlere değil aynı zamanda KOBİ’lere de sunan Napolyon.com internet üzerinden faaliyet gösteren ve kullanıcılara, onlara en uygun hizmet tedarikçilerini sunan bir KOBİ için, 1000 Napolyon kullanıcısı ile 3 sorudan oluşan lead generation anketi paylaşmış. Ankette mevcut kampanyadan yaralanmak isteyip istemediklerini ve firmanın konuyla ilgili belirttikleri GSM numaralarından iletişime geçmesini isteyip istemediklerini sorarak 1000 kullanıcıdan 641’inin iletişim bilgilerini iletmiş.

Napolyon.com ilerleyen günlerde daha pek çok yeniliği de duyurmaya hazırlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap