İş yerlerinde kalıcı olmak ya da terfi almak için patronlarla iyi geçinmek uyulması gereken kuralların başında geliyor. Ancak son dönemde bazı patronlar için bu kural çok da geçerli değil gibi görünüyor.

Business Insider sitesinde yer alan bir analizde; son dönemde patronların daha çok kendileriyle işletmeleri için daha iyisini isteyen ve de bu yüzden patronlarıyla kavga bile edebilecek çalışanlara önem verildiğine işaret edildi.

Analizi hazırlayan muhabir, uzun yıllardır CEO’larla bu araştırma üzerine çalıştığını ve bu üst düzey yöneticilerden birçoğunun çalışanlarından her şeye onay vermelerini değil de farklı yorumlar getirmelerini istediğini gördüğünü söyledi.

CEO’lar bu şekilde çalışanlarını daha iyi anlayabileceklerini ve böylece işletmeleri için gereken faydaya ulaşabileceklerine inanıyor.

Peki CEO’lar çalışanlarından ne duymak istiyor?

1. Hatalısın

CEO’ların çalışanlarından duymak istediği sözlerin başında ‘hatalısın’ geliyor. Tabi bunu söylemek için kaba ve kırıcı bir tutum seçilmesi çok da büyük kabul görmüyor. Ancak genel manada, CEO’lar kendilerine mantıklı bir yöntemle hatalı olduklarını söyleyen çalışanlarına daha iyi bir gözle bakıyor. Üst düzey yöneticiler, bunu yapan çalışanlarının daha zeki olduğuna inanıyor.

2. Hayır

Sadece hayır demek kimilerine göre oldukça saygısız ve had aşmak anlamına gelebilir. Ancak üst düzey yöneticiler kendilerine yine mantıklı bir açıklama ile “hayır” diyen çalışanlarına genel kanının aksine o kadar kötü gözle de bakmıyor. Sadece neden “hayır” dedikleri konusundan çalışanlarından dişe dokunur bir açıklama ve yeni bir öneri bekliyorlar.

3. Yolunda gitmeyen şeyler var ama hallediyoruz? 

Patronlar, hiçbir şey yolunda gitmezken sorun yok gibi davranan çalışanlardan ziyade, sorun olduğunu itiraf eden ve bu sorunu çözmek için harekete geçen çalışanları daha çok seviyor.

4. Hata yaptım

Analize göre hata yaptığını kabul eden çalışanlar da yine patronların en sevdikleri arasında yer alıyor.

5. Benim bir fikrim var

CEO genelde kendi fikirlerinin sevilmesini ister. Ancak çalışanlarından da yeni başlayan bir proje için işe yarayacak bir fikir ya da öneri gelmesine daha sıcak bakıyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap