İş yerinde sevilen eleman olmak herkesin rüyası. Hem patronla hem de çalışma arkadaşlarıyla iyi geçinen eleman sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez. Peki patrona kendimizi nasıl sevdiririz? İşte sekiz önemli ipucu:

1-İşe erken gidin!

Washington Üniversitesi’nden Michael G. Foster’ın araştırmasına göre, iş yerine mesai saatinden erken giden çalışanlar patronlarının ilgisini ve sevgisini kazanıyor. Bu araştırmaya göre yöneticileri ofise normalden erken gelen çalışanların performans değerlendirmelerini de yüksek puandan değerlendiriyor. Aynı araştırmaya göre ofise geç gelip geç çıkmak ise aynı etkiyi yaratmıyor.

2- Tavsiye isteyin

Harvard Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre patronlarından ya da yöneticilerinden tavsiye isteyen çalışanlar daha fazla seviliyor.

3- Organizasyon şeması belirleyin

İş yerlerinde kendisine yönelik ve yaptığı işe yönelik organizasyon şemasına sahip ve planları olan çalışanlar daha çok ilgi çekiyor.

4- Hedef belirleyin

Liderlik danışmanı Zenger/Folkman’a göre kendisine yönelik hedefler belirleyen çalışanlar daha çok seviliyor.

5- Detaylara önem verin

Teknik konular dahil her türlü çalışmada küçük detaylara önem vermek de patronların gözüne girmede önemli bir detay.

6- Teşekkür edin

Teşekkür etmek de yine yöneticiler için kritik kriterlerden birisi.

7- İzin kullanın

İlginç ama yıllık izin haklarını sık sık değerlendiren çalışanların yöneticilerden daha yüksek değerlendirme notları aldığı ortaya çıktı.

8-Deneyimleri paylaşın

Araştırmalara göre deneyimlerini daha yeni başlayan çalışanlarla paylaşanlar yöneticilerin gözünde önemli bir yere geliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap