Türk Lirası, kendi ekonomik liginde olan, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı negatif ayrışmaya devam ediyor. Hatta son dönem de diğer ülke paraları ile bu fark öyle açıldı ki, TL adeta 180 derece farklı yöne doğru hareket ediyor. Dün güne 3.05 TL seviyesinden başlayan dolar/TL, 3.0750 TL’ye kadar fırlamıştı.

Kurdaki yükseliş bu sabah da hız kesmedi ve dolar 3.0850 TL’ye ulaştı. Böylece, Türk Lirası, not indiriminden bugüne yüzde 3’ün üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke paraları arasında açık ara en çok değer kaybeden para birimi oldu. Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ise aynı dönemde dolar karşısında yüzde 3’e yaklaşan değer kazançları yaşadı. Özellikle ekonomileri petrole bağımlı ülkelerin para birimleri petrol fiyatlarındaki yükselişlerin de desteğiyle bu dönemde daha iyimser bir performans izledi.

3.10 TL bu hafta görülür

Moody’s not indirimi sonrası çıkışların yaşanabileceği endişesi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB‘nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş ise TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasındaki ana belirleyiciler oldu. Bankacılar, her ne kadar siyasiler tarafından yalanlanmış olsa da olası bir erken seçim ihtimalinin piyasalar tarafından yakından izlendiğine dikkat çekerek, bu hafta kurda 3.10 TL seviyesinin test edilmesini yüksek bir olasılık olduğunu belirtiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap