Panasonic, güneş pili üretmek için Tesla’yla anlaşmaya vardı. İleride elektrikli araç yapımında da ortaklıklar geliştirmeyi planlayan iki şirket iş birliklerini arttırmayı planlıyor.

Yapılan ortak basın açıklamasında yer alan bilgilerde, Panasonic ve Tesla fotovoltaik piller üretmek anlaşma sağladığı ve üretimin 2017 yılının ikinci çeyreğinde başlayacağı bildirildi. Tesla’nın enerji modüllerinde, ‘solar’ çatılarda, Tesla Powerwall’da ve Powerback şarjlarda 1 gigawatt’a ulaşabilmesi için 2019’a kadar hedef konduğu ve ortaklığın bu hedef için yapıldığı ifade edildi.

Panasonic, anlaşma gereği 256 milyon dolar civarı bir yatırımla yeni açılacak Buffalo’daki fabrikada geliştirmeler yapacak ve Tesla’dan gerekli malzemeleri temin edecek.

900 milyon dolarlık fabrika projesi, Tesla’nın SolarCity’i almasından önce başlamıştı. Şu an hala yapım aşamasında olan fabrika tamamlandığı zaman Kuzey Amerika’da fotovoltaik modül üreten en büyük fabrika olarak hizmet verecek. Günlük 100 bin üniteyle ve 1.400 çalışanla hizmet vererek büyük bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Tesla, Panasonic’le ortaklık sağlayarak hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu.

Panasonic daha önce Tesla’ya, lityum iyon piller tedarik ederek Tesla’nın üretiminde büyük önem taşıyan şirketlerin başında geliyordu. Panasonic aynı zamanda yeni nesil güneş enerji teknolojileri üretmek konusunda da anlaştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap