Her geçen gün daha da sürücü odaklı hale gelen kokpit teknolojiler, kullanıcı deneyimi ve güvenlik açısından standartların yeni boyut kazanmasına vesile oluyor.

Kaza oranlarının gerilemesine ciddi anlamda olumlu katkıda bulunan bu teknolojilerin önemli parçalarından bir tanesi de uyku tespit sistemleri. Volvo, Mercedes-Benz ve Volkswagen gibi markalardan tanıdık olan bu donanımlar, kullanıcıların yorgunluk ve uyku seviyelerini analiz ederek uyarı veriyor. Araç içi teknolojileri konusunda hatırı sayılır ürünler geliştiren Panasonic‘in kendi içerisine geliştirdiği sistemse halihazırda sunulanlara oranla biraz daha kişisel ve gelişmiş.

Markanın geliştirdiği sistem içerisinde sürücünün kişisel verilerini toplamak adına kokpite ek olarak ısı algılayan kameralar da dahil ediliyor. Oyuna bu oyuncağın da dahil olmasıyla birlikte sistem, sürücünün gözlerini ve yüz hareketlerini de gerçek zamanlı olarak analiz ediyor. Yapay zekanın da yer aldığı Panasonic sistemini ayıran en büyük özelliklerden birisi de elde edilen analiz verileri doğrultusunda sürücüye ne zaman uykusunun gelebileceğini de belirtiyor olması. Sistemin bir anlamda kullanıcıya kalan “batarya menzilini” de söylüyor diyebiliriz aslında.

İlk örnekleriyle Ekim ayında sunulacağı açıklanan sistemin ne derece kullanılabilir olduğunu test etmeden söylemek biraz zor gibi gözüküyor.

Kaynak: Log


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap