Netflix’in fenomen dizisi Narcos sonrasında Türkiye’de de yakından ilgi görmeye başlayan Pablo Escobar’ın tek düşmanı ABD polisi değilmiş.

Bir zamanın uyuşturucu baronu Escobar’ın ardından Kolombiya’daki Medellin kartelinden ayakta kalan tek isim olan Carlos Lehder Rivas’ın aslında “Kokain Kralı”nı ortadan kaldırmak istediği ortaya çıktı.

Merakla beklenen Narcos dizisinin ikinci sezonu 2 Eylül’de başlıyor. Escobar’ın ölümünü göreceğimiz bu sezon öncesinde Escobar’ın tek düşmanının ABD ve Kolombiya polisi olmadığı ortaya çıktı.

Escobar’ı bulabilirim

Kartel içinde çıkarları çakışan baronlardan Lehter’ın oldukça ilginç bir geçmişi var. Alman baba ve Ermenistanlı bir anneden Kolombiya’da hayata gelen Lehter, küçük yaşlarda suçla tanıştı ve sonrasında kendisini uyuşturucu karteli içinde buldu.

Escobar gibi Lehter de işlerinin yükselişe geçmesiyle siyasete daldı. Escobar ile çıkarları çakışan Lehter, ABD ve Kolombiya emniyet güçlerinin “Kokain Kralı”nın peşine düşmesinin ardından kendisini de kurtarmak için onlara yardım bile teklif etti.

Business Insider’ın uzun analizine göre Lehter, Kolombiya ordusuna Escobar’ı bulabileceğini de söyledi.

Yazıya göre Lehter, “Kolombiya’ya geri dönmek istiyorum. Beni orada Kolombiya ordusunun güvenliğine sokabilirseniz, size Pablo Escobar’ı bulurum” dedi.

135 yıl hapse mahkum edildi

Güvenlik otoritelerinden istediğini alamayan Lehter, 1988 yılında 135 yıl ve üzeri hapse mahkum edildi. Lehter’e ömür boyu hapis cezasını açıklayan hakim, “Bu, bizim toplumumuzun kanserden kurtulmak için ne gerekiyorsa yapacağının bir işaretidir” dedi.

Cezası azaldı ama hala hapiste

Lehter’in cezası azaltıldı ama hala ABD’de hapis. Tam olarak nerede olduğu bilinmiyor ve sık sık teftiş ediliyor.
Lehter’in Kolombiya’ya dönmesine izin verilmesi durumunda bu konulara yakın isimler çok fazla düşmanı olması nedeniyle birkaç içinde öldürülebileceğini söylüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap