Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz döneminde basında sürekli satışı ile ilgili haberler çıkan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin‘in Rusya’daki bankası olan Credit Europe Bank‘ın kesinlikle satılmayacağı Rusya Merkez Bankası’na bildirildi.

Credit Europe Bank Rusya Başkanı Haluk Aydınoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada dedikodu olarak birden yayılan, “Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizden dolayı bankayı satıp Rusya’dan çıkıyorlar” söylentilerinin gerçeği yansıtmadığının altını çizerek süreci şöyle anlattı;

İlk bu dedikodular ortaya çıktığı zaman, hem Murat Özyeğin’in Türkiye’de yaptığı basın açıklamasına hem de bizim banka olarak ve grup olarak yaptığımız basın açıklamasına baktığınız zaman orada biz özellikle ‘biz Fiba Group olarak Rusya’daki stratejik opsiyonlarımıza bakacağız. Bu opsiyonların içerisinde satış da var, biz sadece satış opsiyonunu değil bütün opsiyonları değerlendirmek istiyoruz’ diye bir cümle kurmuştuk.

Tabi çoğu okuyan haberi satılıyor da terminoloji olarak onu kullanıyorlar gibi algılamıştı. Ama o gerçek bir şeydi. O opsiyonlar Rusya’da devam etmek, yüzde 100 çıkmak ve ya ortaklığa gitmek şeklindeydi. Açıkçası biz bu üç opsiyona da baktık.

Biz opsiyonlara baktık sermayedara sunduk, o da ‘bu koşullarda satmayı düşünmüyoruz, ekonominin de düzeldiğini görüyoruz, ilişkilerin düzeleceğini görüyoruz ve ben devam etme kararı aldım’ dedi.

Bankanın ne kadar sağlam temelleri olduğunu gördük

Önümüzdeki yıl bankanın 20.yılını kutlayacaklarının da altını çizen Haluk Aydınoğlu, yaşadıkları süreçte bankanın çok ciddi denetlemelerden geçtiğini de anlatarak, bankanın işleyişinin ne kadar sağlıklı olduğu, ne kadar iyi bir alt yapısı, ne kadar iyi bir müşteri portföyü olduğunu ve gerçek değerinin ortaya çıkmış olduğunu gördüklerini söyledi.

Rusya’da yaşanan kriz ortamı ve AB yaptırımlarına rağmen her gün artan rakamlarla bireysel mevduat sahiplerinin bankalarında depozit hesabı açtıklarını dile getiren Aydınoğlu, “Biz bir de banka olarak kendi fonumuzu kendi bulan bir bankayız. Yani biz kendi grubumuzdan da çok para almıyoruz, dışarıdan da getirmiyoruz, kendi fonlarımızı çok uzun zamandan bu yana kendi bulan bir bankayız. Geçen yıl ben baktım son 5-6 yılda 19 tane ruble bono ihraç etmişiz toplam 74 milyar ruble. Rusya’da piyasaya sattık. Bankalar aldı, sigorta fonları aldı, emeklilik fonları aldı herkes aldı yani… 74 milyar ruble az bir rakam değil esasında. Haluk Aydınoğlu Credit Europe Bank Rusya Başkanı


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap