Medium.com blogger’larından David Ams, girişimcilere kafalarındaki projeyi hayata geçirmeden marka oluşturmalarını tavsiye ediyor. İşte David’in kaleme aldığı o yazı…

Tanıştığım çoğu girişimci, ya ekipleri veya kurucu ortaklarıyla ya da kalkınma ajanslarıyla beraber bir şeyler üretiyor. Paylaşmaktan korkmadıkları zaman büyük bir heyecanla bana projelerini anlatıyor ve bunların endüstri içinde nasıl bir sonraki en büyük şey olacaklarından bahsediyorlar. Her şey, onlara çok kolay bir soru sorana kadar oldukça iyi gidiyor, “Herhangi bir sosyal yapınız var mı?”

Tahmin edebileceğiniz gibi, aldığım yanıt, “Yok.” Çoğu içerik üretmeye başlamak için ürünlerinin hazır olmasını bekliyor.

Bu sorunun zorlayıcı olmasını gerçekten istemiyorum fakat, insanlar bana yeni projelerinden bahsedince aklıma gelen ilk soru bu oluyor. Bu soruya verilen cevap, hedef kitleleriyle olan ilişkilerinin düzeyi ve ileride geliştirme potansiyeli olan şeyler hakkında oldukça fazla detay veriyor.

  • Kitlelerinin ne istediklerini gerçekten biliyorlar mı yoksa sadece tahminde mi bulunuyorlar?
  • Karşılığında bir şey yapacak olmaktan mutluluk duyacak insanlara herhangi bir önem veriyorlar mı?
  • Ürünleri için olan ihtiyacı nasıl tanımlıyorlar?
  • Geri bildirimleri toplamak için ürünü ilk deneyimleyenlerden oluşan bir toplulukları var mı?
  • Rekabet üstünlükleri var mı?

İlk önce marka değerini oluştur

Bu sorunun önemli olmasının en temel nedeni markası olmayan bir ürünün görünebilirliğinin oldukça zor olması. İlgi çekmenin bir hayli güç olduğu, çok ama çok gürültülü bir sosyal dünyada yaşıyoruz. Eğer işinizi yapmazsanız, ürününüzün tanıtımda görünmez olma ve sizin de potansiyelinizi kaybetme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Ayrıca sizle veya ürününüzle herhangi bir bağı olmayan bir kitleye hitap etmek oldukça pahalıya mal olacak bir iş. Onlardan sadık olmalarını istemek gibi bir seçeneğiniz olamayacağı gibi, ürününüzün başarılı olması için yardımlarını da isteyemezsiniz. Bu zamana kadar onlar için hiçbir şey yapmadınız.

En fazla değeri, satacak ya da tanıtacak bir şeyiniz olmadığı zaman getirirsiniz. Bu yüzden bir ürünü tanıtmadan önce geçen zaman dilimi en verimli olandır. İçeriğiniz tamamen özgün olacak. Bu şekilde insanlar maceranızın bir parçası olmuş gibi hissedecek ve mutlu olacaklar. Eğer onlara hoşlarına gidecek bir şey sunarsanız. Eğer gerekli önemi verirseniz, size minnettar olacaklar ve onları gelecekte yanınızda duranlar olarak düşünebileceksiniz.

Ürününüz hiçbir zaman yeteri kadar iyi olmayacak

Ürününüzün hazır olmasını sağlayacak o kayıp özelliğe yoğunlaşmak yerine, insanların sevebileceği bir marka oluşturmaya ve hedef kitlenizle aranızda kuracağınız gerçek bağa yoğunlaşın.

Ürününüz hiçbir zaman yeteri kadar iyi olmayacak. Herhangi bir problemin düzeltilmesi için bir hafta daha beklemek yerine dışarı çıkın ve kendinize ya da şirketinize ait olan, aynı zamanda insanların da çok seveceği bir marka yaratın.

Hedef kitlenizi önemseyin

Hepimiz gelişimimizin hızlı ve etkili olmasını istiyoruz. Ve evet, gerçek ve güçlü ilişkiler kurmak ölçeklenebilen şeyler değiller. Fakat kitlenizi önemseyerek ve onlara yeterli değeri vererek iş dünyasındaki başarınızın temellerini atmış olacaksınız. Bu çok önemli adım, size ileride sahip olacağınız şeyler için bir ayrıcalık bile sunabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap