İngiltere, Oxford önümüzdeki birkaç yıl içinde şehir merkezini "sıfır emisyon bölgesi" yapmayı planlıyor. Daha sonra ise hedef, tüm şehrin sıfır emisyon bölgesi olması.

Oxford Şehir Konseyi ve Oxfordshire İlçe Konseyi geçtiğimiz günlerde Oxford'u dünyanın ilk sıfır emisyon şehri haline getirmek için çalışmalara başladı ve bir önerge hazırları. Yönetimin hava kirliliği ile ilgili bundan önceki çalışmaları da büyük beğeni toplamıştı ama şimdi olayı farklı bir boyuta taşımış oldular.

Hazırlanan bu önerge kabul edildiği takdirde, 2020 yılına kadar şehrin merkezinde dünyanın ilk sıfır emisyon bölgesi kurulacak. Belirlenen yıldan itibaren ise bölgeye fosil yakıtlı araçların girmesi yasaklanacak. Eğer planlama istenildiği şekilde giderse, 2035 yılında Oxford dünyanın ilk sıfır emisyonlu şehri olacak.

Diğer taraftan bilindiği üzere Birleşik Krallık da bu anlamda önemli çalışmalar yürütmekte. Yönetim, 2040 yılında tüm ülkede fosil yakıtlı araçların satışını yasaklamayı planlıyor. Tüm ülkelerin benzer atılımlar yapması dileğiyle.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap