Türkiye otomotiv pazarında yılın 8 ayında bir daralma yaşanmasına karşın sektör temsilcileri, son 4 ayda toparlanma olacağı ve 2016’nın geçen yıla benzer düzeyde, 900-950 bin adetlik satış rakamıyla kapanacağı beklentisi taşıyor.

Otomotiv pazarında satışlar, bu yılın ocak-ağustos döneminde geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 7 azalarak 584 bin seviyesinde gerçekleşti. Otomotiv sektörü temsilcileri, yaptıkları değerlendirmede, düşüşün geçici olduğunu belirtirken, kalan 4 ayda satışların hareketlilik kazanarak eski seyrine dönmesini beklediklerini kaydetti.

  • Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, 15 Temmuz süreci ve sonrasındaki bazı olumsuz durumların piyasalara yansımasını normal gördüğünü ifade ederek, otomotiv pazarında ilk 8 ayda daralma olsa da bu tablonun kendilerinde umutsuzluğa yol açmadığını söyledi.
  • Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker de Orta Doğu’daki gelişmeler, terör olayları ve Rusya ile yaşanan gerginliklere rağmen temmuz ayına kadar 2016’nın ilk yarısının olumlu geçtiğini ve sektör olarak pazarın 1 milyona ulaşacağını düşündüklerini ifade etti.
  • Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ise otomotiv pazarında bir toparlanma süreci gördüklerini ifade ederken, bu aşamada hükümetin taksi ve ticari araçlara ÖTV muafiyeti getiren kararının bu normalleşmeyi destekleyeceğini kaydetti.
  • Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, otomotiv sektörü için 2016’nın geçen yıla benzer olacağı öngörülerini koruduklarını belirtirken, piyasanın güçlü aktörlerinden birisi olarak faaliyetlerine ve yatırımlarına devam ettiklerini, sektörün geneli için istikrarın çok önemli olduğunu vurguladı.
  • Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu da 2015 yılını 1 milyon satışla kapatan sektörde bu yılın ilk yarısında kurumsal pazardaki yüksek talep nedeniyle 2015’i aratmayan bir performansa imza atıldığını, temmuz ve ağustos aylarında ise hem mevsimsel etkenlere hem de son ekonomik gelişmelere bağlı olarak pazarda bir miktar yavaşlama gerçekleştiğini kaydetti.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap