Meksika otomotiv üreticileri birliği, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması‘nda (NAFTA) yer alan menşe kurallarının değiştirilmemesi konusunda ABD, Kanada ve Meksikalı üreticilerinin görüş birliğinde olduğunu söyledi.

ABD pazarına yakınlığı, birçok ülkeyle yaptığı serbest ticaret anlaşmaları ve düşük işçilik maliyetleri nedeniyle dünyanın başlıca otomotiv üreticilerinin fabrika kurdukları Meksika’nın otomotiv üreticilerini temsil eden AMIA’nın başında bulunan Eduardo Solis şunları söyledi:

“Pozisyonumuz ticaret anlaşmasının başarılı olduğu ve menşe kuralları gibi önemli bir konuya dokunulmaması gerektiği yönünde”

NAFTA‘nın mevcut menşe kurallarının Kuzey Amerika otomotiv sektörünün entegre olması ve değer yaratmasına imkan verdiğini belirten Solis, “Pazarlara erişim ve menşe kuralları açısından pozisyonlarımız ortak” ifadesini kullandı.

ABD, Kanada ve Meksika arasındaki serbest ticaret anlaşmasına göre bir ürün belirli oranda üç ülkede üretilen ham veya ara maddeleri içeriyorsa, ticareti gümrük vergisinden muaf olarak yapılabiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise NAFTA‘nın ABD‘li şirket ve işçilere daha faydalı olacak şekilde yeniden müzakere edilmesini isterken, Beyaz Saray geçen hafta itibariyle 16 Ağustos’ta NAFTA‘nın yeniden müzakeresine imkan verecek süreci başlattı.

Dünyanın başlıca üreticilerinden General Motors, Ford Motor Company, Fiat Chrysler ve Volkswagen‘in Meksika‘da fabrikaları bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap