Elektrikli arabalar son dönemde fosil yakıtlardan uzaklaşmak adına yeşil enerji adına önemli bir gelişme olarak gösteriliyor. Son dönemde hibrit değil tamamen elektrikle çalışan, garip tasarımlı bir model piyasaya çıkarıldı.

Kanadalı şirket Electra Meccanica tarafından 2014 Solo adıyla piyasaya sürülen model, 4 değil 3 tekerlekli bir tek kişilik otomobil. Şirket bu yüzden adının Solo olduğunu söyledi.

Amaç mevcut otomobilleri yok etmek değil

Otomobilin üreticileri, Solo 2017’nin şu anda yollarda olan modelleri tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade, kişilerin park ve trafikteki hız sorunlarını çözmek olduğunun altını çizdi. Otomobilin fiyat etiketi ise 15 bin dolar.

electra-meccanica-solo-2014

Özellikleri neler?

Solo’nun gövdesi karbon fiber bir karışımdan üretildi. Bu da aracın gövdesinin hafif olmasını sağlıyor ve sıfırdan hızlı bir şekilde yüksek hızlara çıkıyor. Ortalama sekiz saniye içinde 100 km hıza ulaşabiliyor. Otomobilin en yüksek çıkabildiği hız 120 km olarak biliniyor.

Otomobilin şarjı voltaja göre değişiyor

Solo’nun şarjı otomobilin şarj edildiği voltaja göre değişebiliyor. Otomobilin bataryasının tamamen dolması 220 voltluk bir şarjda 3 saat sürüyor. Bu şarjın 110 volt olması durumunda akünün tamamen dolması altı saati buluyor.

Otomobilin içinde LCD dijital enstrüman paneli yer alıyor. Bu panel otomobilin ne kadar elektrik kullandığından, hıza, şarj durumuna, ısı ve gidilen kilometreye kadar farklı bilgileri gösteriyor.

Otomobilin güç pencereleri, arkayı gösteren bir kamera sistemi, uzaktan kumandalı araç kilidi, Bluetooth bağlantısı, UBS şarj girişi de bulunuyor.

Solo şu anda beyaz, kırmızı, siyah ve gümüş renklerinde mevcut ve geçen hafta Kanada’da satışa çıktı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap