Avrupa Komisyonu, Alman otomobil devi Volkswagen’in 20 Avrupa Birliği ülkesinde emisyon testlerinde hile yaparak tüketici kanunlarını çiğnediğine karar verdi. Emisyon skandalı nedeniyle ABD’ye milyarlarca dolarlık tazminat ödeyen şirketin, hileli yazılım kullandığı da ortaya çıkmıştı.

Alman gazete Die Welt’in haberine göre; Volkswagen‘in çiğnediği kanunlar arasında kıta genelinde şirketler için büyük önem taşıyan Tüketici Satış Kuralları ve Garanti Direktifleri’nin de yer aldığı ifade edildi.

Avrupa Komisyonu, Sanayi Bakanı Elzbieta Bienkowska‘yı Volkswagen’in tüketicilerin mağduriyetini nasıl karşılayacaklarını tartışmak için makamlarına davet edildiğini ifade etti.

Avrupa genelinde, otomobil devinin bu hareketinden kaç kişinin mağdur olduğunu ortaya çıkarmak için  AB ülkelerinde detaylı bir inceleme başlatıldığı belirtildi.

Bakanın bu hafta Brüksel’de ilgili kişilerle bir toplantı gerçekleştireceği söylenirken, konu hakkında Volkswagen’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Milyar dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti

Diğer yandan emisyon skandalı konusunda suçunu kabul eden Alman devi, ABD’deki bayilere milyar dolarlık tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Ne yaşanmıştı?

Geçen yıl da Alman otomotiv devinin egzoz emisyonlarını düşük göstermek amacıyla araçlarda hileli yazılım kullandığı ortaya çıkmıştı. Volkswagen, dünya genelinde 11 milyon aracının bu durumdan etkilenmiş olabileceğini açıklamıştı.

Tarihinin en sıkıntılı döneminden geçen Volkswagen‘in 2016’daki araç satışlarının önceki yıla oranla yüzde 5 düşmesi bekleniyor.

Olayın patlak vermesinin hemen ardından piyasalardaki ilk işlemlerin gerçekleştiği Pazartesi günü Volkswagen hisseleri Frankfurt borsasında yüzde 20 düştü ve şirketin piyasa değeri bir günde 14 milyar dolar eridi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap