Twitter büyük fikirleri ve tezleri ortaya dökmek için en ideal mecra olmayabilir ama şimdiye kadar önde gelen teknoloji insanları için büyük fikir ve tez ipuçları verme konusunda bir altın madeni oldu. Tesla ve SpaceX şirketlerinin ünlü CEO’su Elon Mask şimdiye kadar yapay zekanın bir gün insanlığın düşüşüne sebep olabileceği hakkındaki endişelerini dile getirmekten hiç çekinmedi ancak geçen Cuma günü endişelerinin çoğu insanın karıştırdığı gibi yapay zeka ile pek de ilgisi olmayan otomasyon teknolojisinin yükselişine bir engel olmaması gerektiğini belirtti.

Bir Twitter kullanıcısı Mask’a Tesla’nın arabalarında kullandığı yeni “çağrı” özelliği ile alakalı bir Business Insider gönderisi yolladı. Özellik kendi çapında oldukça şık ve havalı olarak değerlendirilse de paylaşımda bulunan hesap kullanıcısı ve bir çok farklı insan için bu özelliğin gezegendeki dominant form olmak için insan sahiplerine sırt çevirecek olması, olası bir geleceğin akıllı araba ordusuna doğru atılmış kasıtsız bir adım olup olmadığı merak konusu. Kullanıcı, Mask’a bunun “robotik kıyamet” senaryosuna doğru ilerleyişimizin ilk sinyali olup olmadığını da sordu.

Teknoloji insanlarına göre yapay zeka ve otomasyon birbirlerinden farklı olgular. Otomasyon, makinelerin kendilerine programlanmış fonksiyonları bir insanın kontrolüne ihtiyaç duymadan otomatik olarak yerine getirmesi anlamına geliyor. İmalat fabrikalarındaki robotlar ve sıcaklık ile elektrik kullanımını otomatik olarak ayarlayan akıllı ev sistemleri bu tanımın içeriğine dahiller. Kendi kendini idare eden araçlar ise otomasyonun ileri seviye örnekleri olsalar da A noktasından B noktasına efektif ve güvenli ulaşım olan tek bir amaç için hizmet ediyorlar.

Gözükebileceği üzere otomasyon sistemleri kendi iradeleriyle düşünemiyorlar. Çevrelerinin değişen şartlarına otomatik olarak yanıt vermek, işleyişlerine devam edebilmek için adapte olmak ve uç dizaynlarında çalıştıkça daha iyiye gitmek için “öğrenmek” ise yapılarının bir parçası olarak bulunmakta fakat biz insanlar gibi aktif öğrenme olgusuna sahip değiller.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap