Yapay zekanın sağlık alanındaki kullanımı her geçen gün artıyor. Kullanılamayan uzuvların tekrar kullanılabilmesi, kanserin erken teşhisinde bile kullanılan yapay zekadan sonra bilim insanları küçük yaşlardaki çocuklarda otizmi erken teşhis edebilen yapay zekayı geliştirmeyi başardı.

Kusursuz ekonomi ve spor haberlerinden, kısa film senaryosu yazmaya kadar birçok alanda kendini gösteren yapay zeka, sağlık alanında kullanıldıkça, gözlendi ki bu alanda da önemli gelişmeler kaydetmeye başladı. Yapay zeka; göz hastalıkları ve kanser teşhisindeki başarılarının ardından şimdi de otizmi teşhis edebilecek seviyeye geldi.

Kuzey Carolina ve Washington Üniversitesi'nin çalışmalarıyla geliştirilen yapay zeka, bebeklerde otizm teşhisini doğal semptomlar görülmeden çok önce saptayabiliyor. Oldukça önemli olan bu gelişme ile birlikte, erken dönemde otizmli çocukların teşhis edilmesi, otizmin sebeplerini anlamak ve bu hastalığa çare bulmak için oldukça büyük önem arz ediyor.

Geliştirilen yapay zeka şu an yalnızca küçük yaştaki çocuk ve bebeklerin otizm teşhisini gerçekleştirebiliyor; ancak geliştirildiğinde başka hastalıkların da erken teşhisinde önemli bir adım sayılabilir. Özellikle konu bebekler olduğu için araştırmacılar erken tedavi uygulamakta yapay zekaya güvenmekte tereddüt yaşıyor.

Yapay zeka geliştirilirken sonuçlar, kardeşlerine otizm teşhisi konmuş 6 aylık 59 bebeğin MRI testleri elde edilerek varılıyor. Bu çocuklardan 11'i iki yaşına geldiğinde, otizm teşhisi konuluyor. Tüm bu verilerin yardımıyla makine öğrenim algoritmaları kullanılarak geliştirilen yapay zeka, 11 otizmli bebekten 9'unu neredeyse bir sene önceden tahmin edebiliyor.

Kullanılmaya başlanan yapay zeka araştırmacılara şimdiden büyük yardımlarda bulunarak, yapay zekanın bir kez daha çok kolay öğrenerek kendini geliştirdiğini gözler önüne serdi. Yapay zeka ile birlikte araştırmacılar, otizm olma ihtimali çok yüksek olan bebekleri takip ederek doğru sonuçlar bulmaya daha yakın. Doktorların erken tedavi için yapay zekanın tahminlerine güvenip güvenmeyeceği ise bir süre daha tartışılacak gibi görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap